PlayStation 2’nin rekoru sonunda kırıldı

ps2

Sony’nin efsanevi oyun konsolu PlayStation 2 sonunda tahttan indirildi. Ancak bunu PlayStation 4 ve PlayStataion 5 el birliğiyle başarabildiler.

PlayStation 2’nin rekoru sonunda kırıldı. Sony’de birçok şirket gibi ikinci çeyrek finansal raporlarını açıkladı. Şirket tarafından yapılan bu açıklamayı diğerlerinden ayıran çok önemli bir fark vardı o da PlayStation 2’nin bir konuda daha elinde bulundurduğu unvanını kaybetmesi.

PlayStation 2'nin rekoru

Sony tarafından 2000 yılının sonlarına doğru satışa sunulan ve en son 2013 yılında resmi satışı yapılan PlayStation 2 oyun dünyasında var olduğu 13 sene içerisinde toplam 1,537 milyar adet oyun birimi satışı yapmıştı. Kendinden sonra gelen PlayStation 3’ün bile 999 milyon sınırında kalmış olması, PlayStation 2’nin ne kadar başarılı bir cihaz olduğunu anlamamış için yeterli.

PlayStation 2'nin rekoru

PlayStation 2’nin rekoru sonunda kırıldı

Bununla birlikte Sony, 2013 tarihinde satışa sunulan PlayStation 4 ve 2020 yılında satışa sunulan PlayStation 5’in bugüne kadar toplam 1,912 milyon adet oyun birimi sattıklarını açıklayarak PlayStation 2’nin tahtından indirildiğini duyurdu. Tabi burada sizlerin de dikkatinizi çektiği üzere PS2’yi ne PS4 ne de PS5 tek başına tahtından indirebilmiş değil. Sony bu iki konsolun satış rakamlarını birlikte açıkladı ve bu başarı iki konsola birden ithaf edildi.

PlayStation 2'nin rekoru

Öte yandan bu iki konsolun hem perakende hem de dijital ortamda geçtiğimiz dönemi 47,1 milyon adet oyun satışı ve 909 milyon dolarlık oyun hasılatıyla geride bıraktığı duyuruldu. Ayrıca şirketin bu yılın sonuna kadar yapacağı yeni oyun satışlarıyla birlikte 2 milyar barajını aşmayı hedeflediğini de söyleyelim.

Witcher 3 yapımcılarından yeni müjde!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir