Nokia Zeiss ile yollarını ayırdı

Nokia Mobile Haziran 2020'den beri kâr ettiğini bildirdi

Akıllı telefon dünyasında bir türlü dikiş tutturamayan Nokia, kendisi için çok önemli olarak görülen bir ortaklığı daha sonlandırarak herkesi şaşırtmayı başardı.

Nokia Zeiss ile yollarını ayırdı. Nokia tüm zamanların en popüler ve en ikonik telefon markalarından biridir. Şirket 2000’li yılların başlarından itibaren popülaritesini her geçen gün arttırırken, bu dönemlerde klasikten marjinale her türden tasarıma sahip telefon modelleriyle sektörün tartışmasız bir numarası konumundaydı. Muhtemelen kime sorarsanız sorun o dönemlerde Nokia’nın yıkılmaz bir kale olduğunu söyleyeceklerken, akıllı telefon devrimiyle birlikte bu marka adeta bir anda darmadağın oldu.

Nokia akıllı telefon satışları neredeyse 3 milyon adede ulaştı

Bununla birlikte Nokia’yı akıllı telefon dönemlerinin başlarında az da olsa sahada tutan en önemli detaylarının başında kaliteli kamera yapısı geliyordu. İşte bu başarının arkasında yatan Nokia – Zeiss ortaklığının artık sonlandırıldığı açıklandı.

Çok uzun yıllar kamera alanında birlikte çalışarak içlerinde N90, Lumia 920, Lumia 1020 gibi efsanelerin de olduğu birçok başarılı modele hayat veren bu ortaklık, Nokia’nın HMD Global bünyesine geçmesiyle yeniden başlamış ve 2017 yılından itibaren bu ikilinin ürettiği akıllı telefon kameralarını görmeye devam etmemizi sağlamıştı.

Nokia, Oppo'ya patent ihlali nedeniyle dava açtı

Nokia Zeiss ile yollarını ayırdı

Her ne kadar Zeiss’in 2020 yılında Vivo ile de ortaklık kurduğu duyurulsa da, ünlü kamera üreticisinin bu yeni ortaklığının Nokia ile olan ortaklığını etkilemeyeceği açıklanmıştı. Bununla birlikte Nokia cephesinden bugün yapılan bir açıklama, Zeiss ile bir süredir askıya alınan ortaklığın artık tamamen sonlandırıldığı gösterdi. Buna göre Nokia ünlü kamera markasıyla ortaklığını 2021 yılının sonu itibariyle noktalamış. Bu durumda efsane ikilinin piyasaya sürdüğü son model ise Nokia XR20 olarak kayıtlara geçmiş.

Nokia, HarmonyOS kullanma söylentilerini yalanladı

Nokia’nın neden böyle bir hamle yaptığı şimdilik bilinmiyor ancak uzmanlar artık amiral gemisi klasmanında iddialı olmayan şirketin, orta ve alt segment modeller için Zeiss’in fazla lüks kaçacağını düşündüğü için böyle bir hamle yapmış olabileceğini söylüyorlar.

Steam ve PayPal o ülkede engellendi!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir