Ana Sayfa Dosya Konusu Ne dolar ne altın, 2. el otomobil kazandırdı

Ne dolar ne altın, 2. el otomobil kazandırdı

Son dönemde elindeki birikmiş parasıyla otomobil alanlar kazandı. 2. el otomobil alanlar parasını dolara, altına yatırandan daha fazla kar elde etti. İşte detaylar.

Son birkaç aydır 2. el otomobil pazarında işler iyiden iyiye kızıştı. En ucuz benzinli otomobil fiyatının bile 100.000 TL’ye dayandığı şu günlerde, eli yüzü düzgün 2. el bir araç almak için de 60.000 TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor.

Çok değil geçtiğimiz yıla kadar 2. el araç fiyatları bu kadar artmamıştı. Elbette 2018’de döviz kurlarında yaşanan dalgalanma sonucu 2. el otomotiv sektöründeki fiyatlar da artmıştı. Fakat sonrasında gelen ÖTV indirimi 2. eldeki fiyat artışlarını frenledi.

Geçtiğimiz Temmuz ayında ÖTV indirimi sona erince, 2. el otomotiv sektörünün önündeki rampa da kalkmış oldu. Bu tarih sonrasında 2. el araç pazarındaki fiyatlar hızlı bir şekilde yükselmeye başladı.

Sosyal medya 2. el otomobil fiyatlarıyla çalkalanıyor

Eğer aktif olarak sosyal medya kullanıyorsanız mutlaka 2. el araç pazarı ile ilgili açılmış ilanlara denk gelmişsinizdir. Gerçekten de son dönemde muazzam bir fiyat artışı söz konusu.

Geçtiğimiz yıl 100.000 TL civarında satılan araçlar şu aralar 150.000 TL’den listelenmeye başlamış durumda. Basit bir örnek verecek olursak, geçtiğimiz yılın aynı döneminde 2. el Kia Sportage 2016 model Concept Plus donanıma sahip bir SUV aracın fiyatı 100.000 TL civarındaydı. Şimdi ise çeşitli e-ticaret aynı aracın fiyatı 150.000 TL’yi bile aşmış durumda. Yani bu otomobili satın alanlar yalnızca 1 yıl içerisinde parasını 1.5’a katlamış oldu. Aynı dönemde altın ya da dolar alsaydınız bu kar marjının yarısına bile ulaşamayacaktınız. Üstelik her türlü masraf çıkıldığında da durum değişmiyor.

Sadece örnekteki araçta değil. Diğer 2. el otomobillerde de aynı durum söz konusu. Zaten konu ile ilgili açılan başlıklarda da hep aynı şeyden bahsedilmiş. X TL’ye aldığım araç şu an 2X TL gibi. Peki 2. el otomobil fiyatlarındaki bu artış ne zaman son bulacak?

Sürekli olarak fiyatlar artıyor

İşin garip yanı da bu diyebiliriz. Fiyatlar sürekli artıyor. Örneğin şimdi 100.000 TL’ye takibe başladığınız bir otomobilin bir hafta sonra fiyatının 105.000 TL’ye kadar yükseldiğini görebiliyorsunuz. Yani eskiden olduğu gibi favoriye ekliyim fiyatı düşünce harekete geçeyim devri şimdilik bitmiş gibi görünüyor.

Nitekim sıfır otomobillerde de durum farklı değil. Birkaç sene öncesine kadar sıfır otomobilin zarar ettirdiğine dair geniş bir tutum vardı. Fakat şimdilerde bu tutum da ortadan kalkmış durumda. Çünkü sıfır olarak satın alınan otomobiller 1 – 2 yıl sonrasında üstüne koyarak satılabiliyor. Elbette bu araçlardaki kar oranı 2. el otomobillerde olduğu kadar yüksek olmuyor.

Sonuç olarak toparlamamız gerekirse, eğer otomobil almayı düşünüyorsanız bu kararınızı çok fazla ertelememenizi tavsiye ederiz. Çünkü fiyatlar enteresan bir şekilde artmaya devam ediyor. Görünen o ki artmaya da devam edecek. Bugün 100.000 TL bu arabaya verilmez derseniz, önümüzdeki dönemde o araç için 110.000 TL ve üzeri bir meblağ ödemek zorunda da kalabilirsiniz.

Şunu da dip not olarak belirtelim. Gelecek olan yeni bir ÖTV indirimi ile 2. eldeki fiyatlar tekrardan düşüşe geçebilir. Fakat hali hazırda böyle bir durumun söz konusu olmadığını da belirtmemiz gerekiyor. Aksi takdirde 2. eldeki fiyatlar bir süre daha yükselmeye devam edecektir. Elbette bu durumda sıfır otomobil fiyatlarının da arşa çıkmasının önemli bir payı mevcut. Bunu da atlamamak gerekiyor.

En ucuz elektrikli ve hibrit otomobiller için tıklayın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting