Oppo Enco W31 kablosuz kulaklık incelemesi

Oppo, son dönemde hazırladığı akıllı telefonlarla ülkemizde ciddi bir kitleye erişti. Tabii firma, farklı ürünler de hazırlıyor. Tıpkı Enco W31 kablosuz kulaklık gibi.

Oppo Enco W31, “gerçek kablosuz kulaklık” olarak nitelendirilen bir ürün. Gerçekten de kullanırken kabloları olmayan, fazlasıyla minimal ve kullanımı kolay bir cihaz. Sadece şarj için Type-C kablosundan faydalanıyorsunuz, hepsi o.

Cihazın ambalajını açtığımızda, oval olarak tasarlanmış taşıma ve şarj kutusuyla karşılaşıyoruz, ki kutuyu açtığımızda da kulaklıklar içinde yer alıyor. İki kulaklık için de mıknatıslı yataklar hazırlanmış ve ortada da şarj durumunu anlayabilmeniz için ufak bir led gösterge bulunuyor.

Toplamda 50 gram ağırlığındaki cihazı çantanızda ya da cebinizde rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Hafif olduğu kadar şık tasarımlı olduğunu da tekrarlayalım.  Ayrıca ambalajda, farklı silikon başlıklar da bulunuyor.

Ürünün kullanımı gerçekten kolay. Kulaklıkları takıyor ve ardından telefonunuzun Bluetooth özelliğini açıyorsunuz. Bluetooth 5.0 bağlantı teknolojisine destek veren kulaklıklar hemen listede görünüyor ve kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

Oppo Enco W31 kablosuz kulaklık incelemesi

Enco W31 ile gerçek kablosuz kulaklık deneyimi

Enco W31 kulaklıkların üzerinde fiziksel tuşlar yok, ama bazı dokunuşlarla hareket edebiliyorsunuz. Örneğin, ister sağ, isterseniz de sol kulaklığa 3 kez dokunarak telefonun sanal asistanını aktifleştirebilirsiniz.

Sağ kulaklığa iki kez dokunarak şarkılar arasında geçiş yapabilirsiniz.

Sol kulaklığa iki kez dokunarak da ses modları yani dengeli ses modu ve bass modu arasında seçim yapabilirsiniz. Dengeli ses modunda bas, tiz ve vokaller eşit seviyede sunulmaya çalışılırken, bass modunda ise daha derin detaylar alıyorsunuz. Bass modunun favorimiz olduğunu söyleyelim.

Ayrıca, müzik dinlediğiniz esnada bir kulaklığı çıkarırsanız, otomatikman müzik de duruyor. Taktığınızda da kaldığı yerden çalmaya devam ediyor. Tabii isterseniz tek kulaklıkla, mono deneyim de yaşayabilirsiniz.

IP54, suya ve toza karşı dayanıklı bir tasarımı olan kulaklığı yağmur altında ya da spor yaparken rahatlıkla kullanabilirsiniz. Zaten kulakta sağlam bir tutuş hissine sahip olduğu için “Acaba kulağımdan düşer mi?” korkusunu büyük ölçüde ortadan kaldırıyor.

Oppo Enco W31 kablosuz kulaklık incelemesi

Peki telefon aramalarında ses kalitesi nasıl?

Ürünü hem dış mekânlarda, trafiğin yoğun olduğu ortamlarda denedik. Hem de bir AVM’de, trafikli ortama kıyasla daha az sesli bir ortamda denedik. İkisinde de tatmin edici performanslarla karşılaştık. Özellikle yoğun trafikli ortamda görüşme yaparken, hem sizin sesiniz hem de karşı tarafın sesi anlaşılır düzeyde. Tabii arka plandaki sesler de duyulmuyor değil, fakat bu genel olarak bir sorun oluşturmuyor.

Ek olarak, gerek müzik dinlerken, gerekse de telefon görüşmeleri yaparken bağlantıda zayıflık ya da kopma gibi sorunlarla karşılaşmadık. Bunu neden diyoruz, çünkü bazı iddialı ürünlerde bile bu tip sorunlar yaşanabiliyor.

7mm sürücüleri bulunan kulaklıklar, ek Bluetooth 5.0 teknolojisinin yanında sesin daha dengeli ve daha düşük gecikme süresiyle iletilmesi için ek teknolojilere de sahip. Lakin bu detayların kullanılabilmesi için telefonunuzun altyapısının Qualcomm ya da MTK temelli olması gerekiyor.

AAC yüksek ses formatına da destek sunan Enco W31, yaklaşık 2.5 saatte tam şarj oluyor. Kulaklıklar tek şarj ile yaklaşık 3 saatlik müzik deneyimi sunabilirken, taşıma kutusunda yer alan pille birlikte toplamda yaklaşık 13 saatlik deneyim mümkün olabiliyor.

Ürün, ülkemizde 599 TL satış fiyatı etiketiyle bulunabiliyor.

30.000 TL’lik telefonu inceledik! Huawei Mate Xs inceleme!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir