Oppo Enco Buds inceleme: Uygun fiyata güçlü kablosuz kulaklık

sgaerayer

#İŞBİRLİĞİ

Oppo Enco Buds gerçek kablosuz kulaklıkla karşınızdayız. Eğer yeni bir kulaklık almayı düşünüyor, iyi ses kalitesi ararken bir de çok da para ödemek istemiyorsanız, tercih edebileceğiniz ürünlerden biri de bu olabilir.

Oppo Enco Buds’ı ilk etapta özetlemek gerekirse, minimal yapıda, şık tasarımlı, kullanımı kolay ve iyi ses kalitesine sahip bir ürün olarak belirtebiliriz.

Hem taşıma hem de şarj kutusu, yanlardan yuvarlatılmış, oval yapıda ve parlak plastik malzeme tercih edilmiş. Hem kutu hem de kulaklıklar beyaz renkte ve gerçekten çok güzel görünüyor.

Kulaklıklar, oldukça hafif ve ufak boyutlarda. Saplı tasarıma yer verilmemiş, adeta kulağınızla bütünleşebilecek, yuvarlak bir tasarım söz konusu ve uclarda da silikon başlıklar tercih edilmiş. Kulaklıkların üzerinde yer alanlarla birlikte kutuda farklı boyutlarda 3 çift kulaklık başlığı var. Deneyimlemeye geçiş yapmadan önce, kulaklarınıza en iyi uyum sağlayan başlıkları seçmenizi öneririz. Böylece dışarıya olabildiğince az ses sızacağı için daha kaliteli sesler alabilirsiniz.

Kulaklıkların her birinin 4 gram, kutunun da 37 gram ağırlıkta olduğunu söyleyebiliriz. Yani bu minik kutu, içerdiği kulaklıklarıyla birlikte toplamda 45 gram ağırlıkta ve çakmak cebinizde dahi rahatlıkla taşınabilecek formda.

Kutunun içinde, kulaklık yuvaları mıknatıslı olarak tasarlanmış ve bu sayede kapak açık kalsa bile kulaklıkların düşmeleri zor bir ihtimal.

Kutunun etrafına baktığımızda, ön alt kısımda ufak bir led bildirim ışığının, arka tarafında da şarj için Type-C girişinin olduğunu görüyoruz.

Şunu belirtmekte yarar var. Ürünümüzün yanında bir şarj kablosu gelmiyor. Örneğin, akıllı telefon ya da tabletinizle kullandığınız Type-C kablosunu bu kulaklığınızla da kullanabilirsiniz.

Ayrıca, kulaklıklar, IP54 suya ve toza karşı dayanıklılık sertifikasına sahip. Yani spor yaparken ya da hafif yağmur altında kullanırken “Acaba bozulur mu?” diye endişe etmenize gerek yok.

Bluetooth 5.2 bağlantı teknolojisine sahip

Oppo Enco Buds, Bluetooth 5.2 bağlantı teknolojisi aracılığıyla, akıllı cihazınızla kısa sürede bağlantı kurabiliyor. AAC kodec teknolojisini de bünyesinde barındıran kulaklıklar, dokunmatik yapıları sayesinde rahatlıkla kullanılıyor. Örneğin…

Sağ ya da sol kulaklığa hızlıca 2 kez dokunarak bir sonraki şarkıya geçiş yapabilir, bir kez dokunarak şarkıyı durdurabilir ya da devam ettirebilir, bir kez basılı tutarak sesi yükseltebilir ya da azaltabilirsiniz. Tabii bu şemayı özelleştirmeniz de mümkün. Bunun için de Google Play Store üzerinden Hey Melody uygulamasını yüklemeli ve kulaklığınızı tanıtmalısınız. Böylece, hem müzik tarafında, hem arama tarafında hem de sesli asistan aktifleştirme tarafında düzenlemeler yapabilirsiniz.

Oppo Enco Buds inceleme: Uygun fiyata güçlü kablosuz kulaklık

Oppo Enco Buds’ın ses kalitesi nasıl?

Ürünün sınıfını göz önünde bulundurduğumuzda, özellikle müzik dinlerken ses kalitesi için “şaşırtıcı derecede iyi” yorumunu yapabilirim. Cihazda 8mm dinamik sürücüler kullanılmış. Bass’lar gayet derin, tiz’ler gayet net. Zaten geliştiriciler de bass tarafı için ayrıca çalışmışlar. Pek çok farklı türde müzikler dinleyebilir, dizi ve film seyredebilirsiniz. Oyun tarafındanda ise, Hey Melody uygulaması aracılığıyla “Oyun modu”nu aktifleştirebilirsiniz. Böylece ses ve görüntü senkronu tarafında oluşabilecek gecikmeler en aza indirgeniyor.
Yine ufak bir hatırlatma yapmamız gerekirse, deneyimlemeye geçmeden evvel, kulaklarınızla en uyumlu başlıkları seçmeniz lazım. Bu, hem kulak konforu hem de ses kalitesi tarafında önemli.

Peki telefon görüşmelerinde ses kalitesi nasıl?

İç mekânlarda ve sakin dış mekânlarda yaptığımız telefon görüşmelerinde, iyi sonuçlar elde ettik. Cihazda, akıllı çağrı gürültü azaltma özelliği de bulunuyor, ki bu da özellikle kalabalık mekânlar ve gürültülü dış ortamlar için. Buralarda yaptığımız testlerde ise, zaman zaman birbirimizi duymakta zorlandık ve kısa süreli kopmalar yaşandı. Yani bir aktif gürültü engelleme teknolojisinin performansı gibi bir performans beklememelisiniz.

Ya pil?

Her kulaklığın üzerinde 40mAh pil yer alıyor. Taşıma ve şarj kutusunda ise, 400mAh pil var. Ürün, yani kulaklıklar ve kutu, Type-C şarj kablosu aracılığıyla yaklaşık 2 buçuk saatte tamamen şarj olabiliyor.

Eğer %50 ses seviyesiyle müzik dinliyorsanız, tek şarj ile sadece kulaklıkların 6 saate yakın pil ömrü var. Kutudaki pil ömrünü de dahil edersek, toplamda tek şarj ile 24 saate kadar müzik dinlemek mümkün oluyor. Kısacası, hafta içi işe ya da okula gidip gelirken, sabah ve akşam kullandığınızda 1 hafta içini tamamlama şansınız var.

Toparlamak gerekirse…

Oppo Enco Buds, ufak boyutlarda ve çok şık bir ürün. Özellikle müzik dinleme tarafında çok iyi ses kalitesi sunuyor. Ürün, ülkemizde 329 TL satış fiyatı etiketiyle bulunabiliyor.

“Bu incelemesini yaptığımız ürün, ilgili marka tarafından kurumumuza sağlanmıştır.”

Tapo L530E LED ampul ile ev ya da ofisinizin havasını değiştirebilirsiniz!