Çin uzaylı aramaya başlıyor

çin uzaylı

Elon Musk uzaya ticari uçuşlara başlamış olabilir ama Çin de uzaylılardan sinyal aramaya başlayarak uzay çalışmalarını yeni bir aşamaya taşıyor.

Çin’in bir dağın üzerine kurduğu yarım kilometre çapındaki dev çanak anteni yeni bir bilimsel çalışmaya başlıyor. Çin uzaylı sinyallerini artık FAST isimli dev antenle aramaya başlayacak. Bu dev anten, dünyaya uzaydan gelen sinyalleri dinleyerek uzaylılardan gelmesi muhtemel radyo dalgalarını tespit etmeye çalışacak.

Çin uzaylı bulabilir mi?

Elbette, bilim insanları, uzak galaksilerdeki uzaylıların dünyaya sinyal gönderdiklerini düşünmüyor. Ancak galaksideki bir medeniyetten yayılacak yapay radyo dalgalarının eninde sonunda dünyaya da çarpacağı beklentisiyle, bu antenlerle durmaksızın uzayı dinliyorlar.

Teleskobun yöneticisi bilim insanı, Ocak’ta devreye giren teleskobun, Çin’in diğer uzay keşif çalışmaları için kullanılmasına karşı çıkıyordu. Bu çalışmalar nedeniyle, çok hassas ayarlar isteyen “uzaylı dinleme” çalışmalarının hasar aldığını dile getiriyordu. Çin bürokratları artık bu şikayetlere kulak vermiş olacaklar ki, teleskobun ana görevi, uzaylı keşfetmek olarak güncellendi.

Yani Çin de, ABD ve Avrupa gibi, artık uzayın derinliklerinde uzaylıları aramaya odaklanmaya başladı.

Bilim insanları, bu tür radyo teleskoplarında, uzak yıldızlardan gelen “şüphe uyandırıcı” sinyallerle kaşılaşabiliyorlar ancak tekrarlanmayan ve devamı gelmeyen bu sinyallerin yıldızlardaki patlamalardan, manyetik değişimlerden kaynaklandığı anlaşılıyor. Gerçekten bir uzaylı sinyali bulmak içinse, doğal görünmeyen sinyalin ikna edici şekilde, çok kez tekrarlanması gerekiyor.

İkinci el otomobil fiyatları Mayıs ayında da yükseldi!

Peki sizce, bilim insanları yakında “uzaylı” bulabilir mi yoksa Çin’in aniden uzaylılara dönen bu ilgisi, Koronavirüs komplo teorisyenlerinin savunduğu, virüsten sonra uzaylılar gelecek iddiasına yönelik bir hazırlık olabilir mi? Çin’in, dünyada devasa bir kriz yaşanırken, önemli bir bilimsel fonunu uzaylılara ayırması, garip değil mi?

çin uzaylı

Siz uzaylılar hakkında ne düşünüyorsunuz? Onlar aramızda mı, bizimle iletişim kuruyorlar mı, insanlardan saklanıyor mu, yoksa sadece hayal ürünü öyküler mi?

Yorumlarınızı bizimle paylaşın lütfen.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir