OLED ekranlı MacBook’lar en erken bu tarihte gelebilir

123 35

Apple’ın planlarını ortaya koyan yepyeni bir rapor yayınlandı. Bu raporda şirketin OLED ekranı MacBook’ta kullanmak istediği bir kere daha onaylanırken, bir de tarih verildi.

Bir türlü ismi açıklanmayan tedarik zinciri kaynaklarına göre OLED ekranlı MacBook‘lar 2025’ten önce çıkmayacak. Kaynaklar OLED ekranlı ilk modelin de MacBook Pro olacağını açıkladı. Rapor bu kadar bilgiyle sınırlı değil. İlginç bir detay daha var, kaynaklara göre 2026’da dokunmatik ekranlı MacBook’u ve OLED ekranlı iMac’i de görebiliriz. Kaynaklar son olarak bu tarihlerin en erken zaman olduğunu ve daha sonraya sarkabileceğini vurguladı.

OLED ilk olarak Apple Watch’ta kullanıldı daha sonra iPhone’a geldi. Önümüzdeki sene çıkması beklenen iPad Pro’larda da en büyük yenilik OLED ekran olacak. Fakat yeni iPad Pro’larda OLED’le ilgili maliyet sorunları olduğu iddia ediliyor. Geçtiğimiz günlerde Güney Kore’den gelen bir raporda Apple’ın üretim maliyetlerini düşüremediği ileri sürüldü.

macbook

OLED panellerde üretim sürecine göre iki veya tek katmanlı yapı kullanılıyor. Eğer bu yapı iki katmanlı olursa, yüksek parlaklık sağlıyor ve OLED ekranın ömrü neredeyse 4 katına çıkıyor. iPhone’larda tek yapı var, fakat Apple yeni iPad’leri için tek değil, iki katmanlı yapıdan yana. Bu durum için tabletlerin daha uzun kullanım ömrü sunması gerekçe gösteriliyor. Üretim sürecinde iki katmanlı yapı dışında hibrit panel yapısı, arka panel ve daha birkaç faktör daha var. Bunlar da bir araya gelince maliyet artıyor. Bu yüzden yeni nesil iPad Pro’ların tahmin edilenlerden daha yüksek fiyatla satışa çıkabileceği belirtiliyor.

Tabletler gibi Mac’lerin de uzun kullanım ömrünü ele alırsak, MacBook’ta iki katmanlı yapının kullanılması kaçınılmaz olacaktır. Böylece OLED panel maliyeti artacak ve bu durum fiyatlara yansıyacaktır. Neler olacağını önümüzdeki aylar içinde birlikte göreceğiz. Elimize yeni bilgiler geçtikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Xiaomi Mix Fold 3 resmen tanıtıldı


Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir