Ana sayfa Akıllı Telefon Nokia'nın ZEISS ayrıcalığı sona erdi!

Nokia’nın ZEISS ayrıcalığı sona erdi!

Sony’nin Xperia telefonları için ZEISS optiklerini kullanmaya başlaması, Nokia’nın özel ortaklığının sonlanmasına neden oldu.

Bildiğiniz gibi Sony geçen hafta 3 yeni akıllı telefon tanıtımı gerçekleştirdi. Sony akıllı telefon pazarında istediği başarıyı elde edemese de tanıtılan her yeni telefon teknoloji severleri heyecanlandırıyor. Sony hayranlarını heyecanlandıran diğer önemli bir detay ise firmanın akıllı telefonlar için lensler üreten ve adını Nokia ile özleştiren ZEISS ile bir ortaklığa gittiğini duyurması oldu. Tabi ki bu Xperia hayranları için çok önemli bir duyuru. Ancak durum bundan biraz daha karışık. Çünkü Sony’nin yaptığı bu duyuru Nokia’nın ayrıcalıklı yanını ortadan kaldırıyor.

Sony, ZEISS ile iş ortaklığına gideceğini duyurdu!

Çoğumuzun bildiği gibi Nokia amiral gemisi telefonlarında Alman markanın optikleri kullanıyor ve bu cihazlarda bulunan kameralar ve yazılımlar bu şirket tarafından kalibre ediliyor. 3 yıl önce Nokia telefonlarının arkasında yer alan HMD, ZEISS ile bir anlaşma imzalayarak telefonların kamerasını ZEISS lenslerine emanet etti. Ancak Sony bu hafta başında yayınladığı basın açıklamasında ”Yeni amiral gemisi akıllı telefonu Xperia 1 II’de görüntü kalitesini artırmak ve tüketicilere en iyi fotoğrafçılık deneyimini sunmak amacıyla T * (T-Star) yansıma önleyici kaplamalı ZEISS optik kullanılacak.” ifadesine yer verdi. Açıklamadan lensleri ZEISS’in ürettiği anlamı çıksa da Sony’den bir yetkili telefonda Sony’nin lensinin kullanılacağını ancak bu lenslerin ZEISS tarafından kalibre edileceğini açıkladı.

Sony ile ZEISS’in işbirliğine gitmesi de Nokia’nın ZEISS ayrıcalıklı kameralara sahip olma avantajını ortadan kaldırdı. Sony’nin bu açıklamasından sonra HMD cephesinden de bir açıklama geldi.  HMD Global, Nokia’nın Alman marka ile ayrıcalıklı kameralar geliştirmeye devam edeceğini duyurdu.

Uygun fiyatlı telefon Galaxy M31 tanıtıldı

ZEISS marka lens kullanan telefonlar Nokia amiral gemileri için fark yaratan bir özellikti. Bu güne kadar sadece Nokia amiral gemilerinde bu marka ile ortaklığa gidiyordu ve kamera konusunda son derece başarılı işler sergiliyorlardı. Şimdi Sony’nin amiral gemisinde bu marka ile işbirliğine gitmesi Nokia’nın ayrıcalığını ortadan kaldırdı. Artık Finlandiyalı şirketin kendine pazar payında yer bulabilmesi için daha kaliteli kameralar üretmeye ya da daha farklı alanlara odaklanmaya ihtiyacı olacak.

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

PlayStation 5 çıkış tarihi

PlayStation 5 çıkış tarihi ve fiyatı!

Yeni nesil konsollar geliyor. 18 Mart tarihinde detayları paylaşılacak olan PS5 hakkında bilinen her şeyi derledik. İşte PlayStation 5 çıkış tarihi! PlayStation 4 satışa sunulalı...

Son Haberler