Ana SayfaCep TelefonuNokia ’nın Hali Ne Oldu?

Nokia ’nın Hali Ne Oldu?

Nokia geçtiğimiz günler 2012 yılının son üç ayına yönelik gelir gider tablosunu yayınladı. Nokia uzun zamandır zarar gösterirken yeni verilere göre kara geçmiş durumda.

2012 yılının dördüncü çeyreğinde firma 86 milyonun üzerinde telefon satmış gözüküyor. Tam olarak 86.2 milyon adet telefon satan Nokia’nın bu büyük satış rakamının 79.6 milyon adedini Java işletim sistemine sahip olduğunu görüyoruz. Sadece 6.6 milyon adet akıllı telefon satan firmanın hedefi ise bu rakamı önümüzdeki çeyrekte daha da arttırabilmek.  nokia lumia 922Bu rakamlara daha detaylı baktığımızda Nokia’nın 9.3 milyon adet Asha serisi, Symbian işletim sistemine sahip 2.2 milyon ve 4.4 milyon adette Lumia serisine ait telefon sattığını görüyoruz. Bu rakamlar ışığında firmanın 2012 yılının üçüncü çeyreğine göre akıllı telefonlarında yüzde 5 artış göstermiş durumda.

Nokia’nın 2012 yılının dördüncü çeyreğinde 276 milyon Euro kara geçtiği gözüküyor. Firma 2012 yılının üçüncü çeyreğinde 683 milyon Euro zarar etmişti. Eğer Nokia böyle devam ederse önümüzdeki birkaç yıl içerisinde eski krallığını tekrar kurabilir. Tabii ki bu durum Windows Phone 8 akıllı telefonların gelişimine balı. Eğer bu tarz telefonların popülasyonu artamaya devam ederse Microsoft’un en iyi partnerlerinden biri olan Nokia’da bu ivmelenmeye paralel olarak büyüme kaydedecek.

- Reklam -
Ali Yavuz ŞAHİNhttp://www.donanimgunlugu.com
Uzun yılardır teknoloji meraklısı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting