Nikola kurucusu Milton hapis cezası aldı

nikola

Nikola’nın kurucusu ve eski yönetim kurulu başkanı Trevor Milton, elektrikli araç şirketinin yatırımcılarını işletmesi ve teknolojisi hakkında yanıltmaktan dolayı üç ayrı dolandırıcılıktan suçlu bulundu.

Nikola kurucusu Milton hapis cezası aldı. Milton, toplamda, bir adet menkul kıymet dolandırıcılığı ve iki adet elektronik dolandırıcılık suçundan suçlu bulundu. Bir menkul kıymet dolandırıcılığı suçlamasından beraat etti. Cezası 27 Ocak’a ertelendi. Buna karşın 20 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya.

nikola

Milton, geçen yıl suçlamalarla ilgili olarak federal bir büyük jüri tarafından suçlandı ve savcılar, birçoğu Twitter’da yapılanlar da dahil olmak üzere, podcast röportajlarında ve diğer medya görünümlerinde çok sayıda iddia edilen yalana atıfta bulundu. Savcılar, EV üreticisinin stokunu artırmak amacıyla “işin neredeyse tüm yönleri” hakkında yalan söylediğini iddia etti.

vw ces 2016 elektrikli otomobil

Nikola kurucusu Milton hapis cezası aldı

SEC, Hindenburg Research’ün Nikola’yı kamuoyunu elektrikli yarı Nikola One’ın durumu hakkında halkı yanıltmak için “ayrıntılı bir hile” yapmakla suçlamasının ardından 2020’de şirketi araştırmaya başladı. Şirket, kamyonun “yolda yüksek hızda seyrederken” olduğunu iddia eden bir video yayınlamış olsa da Hindenburg, kamyonun aslında “uzak bir yolda bir tepenin tepesine çekildiğini ve basitçe filme alındığını” söyledi. Şirket nihayetinde 2021’de SEC ile sivil suçlamaları çözmek için 125 milyon dolar ödedi.

elektrikli otomobil

Duruşma sırasında Milton’ın savunma avukatı, videonun yalnızca “özel efekt” olduğunu ve “özel efektler kullanmanın kesinlikle suç olmadığını” savundu. Ancak savcılar, Twitter’da son derece aktif olan Milton’ın diğer bazı yanlış iddialarını da gündeme getirdi. The Times’a göre savcılar, Milton’ın gerçekte araçlar için iptal edilebilir rezervasyonlar olan “kamyon taşımacılığı şirketleriyle bağlayıcı sözleşmeleri” olduğu konusunda da yalan söylediğini söyledi. Savcılar ayrıca Milton’ın şirket henüz üretmemişken “yeşil hidrojen” üretme iddialarına da atıfta bulundu.

PlayStation Plus abonelerine Assassin’s Creed müjdesi