Beş kişi yasa dışı yayın hizmeti işlettikleri için hapis cezasıyla karşı karşıya

Beş kişi yasa dışı yayın hizmeti işlettikleri için hapis cezasıyla karşı karşıya

Yasadışı yayın hizmeti Jetflicks, bir zamanlar websitelerinde hemen hemen her TV şovun veya filmin izlenebileceği ile övünüyordu. Şimdi kaçak yayın hizmetinin arkasındaki beş kişi ciddi bir hapis cezasıyla karşı karşıya. İşte tüm detaylar.

Jüri, Cuma günü Las Vegas federal mahkemesinde Kristopher Dallman, Douglas Courson, Felipe Garcia, Jared Jaurequi ve Peter Huber’ı telif hakkı ihlaline yönelik komplo kurmaktan suçlu buldu. Mahkeme belgelerine ve ABD Adalet Bakanlığı’nın basın açıklamasına göre Dallmann, Jetflicks operasyonunu yönetmekten dolayı iki adet kara para aklama ve üç adet kabahat cezai telif hakkı ihlalinden de suçlu bulundu. Jetflicks, filmlerin ve televizyon programlarının yasadışı kopyalarını bulmak için bilgisayar komut dosyaları ve yazılımları kullandı ve 2007’den bu yana torrent ve Usenet sitelerinden yüz binlerce yasa dışı kopya yayınladı. Adalet Bakanlığı’na göre sanıklar, Netflix, Hulu, Vudu ve Amazon Prime gibi yayın hizmetlerinin toplamından daha büyük bir kaçak gösteri ve film kataloğu oluşturdu. Beş kişi şimdi hapis cezası ile karşı karşıya.

Beş kişi yasa dışı yayın hizmeti işlettikleri için hapis cezasıyla karşı karşıya

Kullanıcılar, web tarayıcısı olan hemen hemen her medya akış cihazından siteye erişmek için bir abonelik ücreti ödeyebilirler. 2019 yılında Virginia’nın Doğu Bölgesi’nde açılan ilk iddianameye göre Jetflicks, “183.200’den fazla televizyon bölümü sunduğunu ve 37.000’den fazla aboneye sahip olduğunu” iddia ediyordu. Basın açıklamasına göre grubun lideri Dallmann ve işbirlikçileri “bu çalıntı içerik kataloğunu yayınlayarak ve dağıtarak milyonlarca dolar kazandılar”. Bir noktada Jetflicks’in operatörleri ve çalışanları, abonelik hizmetinden yılda yüzbinlerce dolar kazanıyordu. İddianameye göre Dallman, çevrimiçi bir sohbette sitesinin bir yılda 750.000 dolar kazandığını yazdı. Şimdi ise bu beş kişi ceza ile karşı karşıya.

Bilim insanları 100 yaşına kadar yaşamanın sırrını açıkladı