Apple, ABD’den gelen uyarıyla Çinli firma ile ilişkileri askıya alıyor

Apple, App Store'daki kumar uygulamalarının reklamını duraklattı

ABD’den gelen baskılar nedeniyle teknoloji devi Apple YMTC (Yangtze Memory Technologies Co.) bellek yongalarını kullanma planlarını askıya almak zorunda kaldı.

Gelen bilgilere göre, Apple’ın çalışmaların askıya alınmasının nedeni Çin teknoloji sektörünün hükümet casusluğu yapmadı. Bunun ile beraber Washington’un uyguladığı baskının da göstergesi diyebiliriz ve tedarik zincirine de müdahalede bulunmuş oldu. Özellikle Cupertino merkezli dev, YMTC’nin 18 katmanlı 3D NAND flash belleğini kullanmak için onay alma sürecini tamamlamış ve ayrıca iPhone’larda kullanmadan önce sertifikalandırmıştı.

Apple

ABD hükümeti o zamandan beri bu ayın başlarında Çin’den yapılan ihracatlar konusunda daha sıkı kısıtlamalar getirdi. İlginç bir şekilde, YMTC’nin 128 katmanlı yongaları, Samsung ve Micron gibi rekabetin bir veya iki nesil gerisindedir, ancak aynı zamanda diğer önde gelen rakiplerinden yüzde 20 daha ucuzdur. Şimdi, ABD’li milletvekillerinin artan jeopolitik baskısı ve eleştirisi, görünüşe göre Apple’ın bu anlaşma için planlarını durdurmasına yol açtı.

Bazı kaynaklarda “Ürünler doğrulandı, ancak yeni iPhone’un seri üretimi başladığında üretim hatlarına girmedi.” Başka bir kaynak, “YMTC devlet tarafından sübvanse ediliyor, bu yüzden rakiplerini gerçekten geride bırakabiliyorlar” diye ekledi. Bu arada Brent Fredberg Brandes Investment Partners’ın yatırım direktörü, “Apple, Çin için yerel pazarda YMTC’yi kullanmak istemeye devam edebilir. Ancak şu anda düzenlemelerin oluşturulma şekli, YMTC’nin birkaç yıl içinde Apple’ın isteyeceği türden NAND yongalarını tedarik etmesi bile pek olası değil.”

Realme 10 serisinin lansmandan önce renk seçenekleri belli oldu