Ana sayfa Dosya Konusu Nasıl profesyonel e-spor oyuncusu olunur?

Nasıl profesyonel e-spor oyuncusu olunur?

Profesyonel e-spor oyuncusu olmak sanıldığı kadar zor mu? Bu yazımızda profesyonel e-spor etkinliklerinin bir parçası olmak için yapmanız gerekenleri sıralıyoruz. İşte detaylar.

Profesyonel e- spor oyuncusu olmak isteyenler ne yapmalılar? Daha doğrusu nasıl bir yol izlemeliler. Sonuçta her LoL, DOTA2 ya da CS GO oynayanı profesyonel e-spor oyuncusu yapmıyorlar. Bunun için önemli bir yol kat etmeniz gerekiyor. Tabi ki biraz da şansa ihtiyacınız var.

İşte PlayStation 5 kontrolcüsü!

İşin iyi yanı ise bu tarz şeylere yeteneğiniz varsa, keşfedilmeniz eskisi kadar zor olmayacaktır. Keza yaptığınız basit bir Twitch yayınıyla bile profesyonel e-sporun kapıları size ardına kadar açılabilir. Peki bu kapıların açılması ne gibi koşullara bağlı? İşte bu konu hakkındaki detaylar.

Oyun oynayarak para kazanmak artık mümkün

Günümüzden bir 5 – 10 sene öncesinde oyun oynamak boş bir iş olarak görünürdü. Gerçi, dürüst olmak gerekirse oyunu boş iş olarak gören ebeveynlerin sayısı hala bir hayli fazla. Fakat işin aslı öyle değil. Artık insanlar oyun oynayarak kısa süre içerisinde hatırı sayılır meblağlar kazanabiliyorlar.

Bu durum sadece e-spor için geçerli değil. Zira herhangi bir e-spor takımına dahil olmayıp, yaptığı yayınlar sayesinde milyonlarca dolar kazanmış olan pek çok oyuncu mevcut. Fakat bu kısım başka bir yazının konusu. Biz bugün e-spor oyuncuları üzerine yoğunlaşacağız.

Az önce de belirttiğimiz üzere, ülkemizde e-spor henüz emekleme aşamasında. Eğer bir Güney Kore ya da Amerika’da ikamet ediyor olsaydınız, öyle ya da böyle kurduğunuz takımla, turnuvadan turnuvaya koşturuyor olurdunuz. Fakat ülkemizdeki imkanlar biraz daha kısıtlı.

Aile desteği şart

Şunu hemen baştan belirtmemiz gerekiyor. Eğer profesyonel bir e-spor oyuncusu olmak istiyorsanız arkanıza aile desteğini almanız şart. Çünkü profesyonel e-spor oyuncuları, hemen 2-3 günde üst düzeye ulaşmıyor. Profesyonel olana kadar uzun bir süre amatör çapta takılıyorlar. Bu da öncelikli olarak aile desteğini şart kılıyor.

Profesyonel olarak boy göstermek istediğiniz oyunda ustalaşmak öncelikli şartınız olmalı. Bunun için de ister istemez orta kıvamda, işinizi görecek bir PC’ye ve ekipmana ihtiyacınız var. Neyse ki LoL, DOTA2 ya da CS GO gibi e-sporun öncüsü olan yapımlar öyle yüksek sistem gereksinimlerine ihtiyaç duymuyor.

Yani alacağınız 3000TL seviyesinde bir PC, sizi uzun bir süre idare edecektir. Doğal olarak öğrenci olarak nitelendirebileceğimiz oyuncuların böyle bir PC almak için de aile desteğine ihtiyaçları var. Yani aile oyun için bu kadar para vermem derse, baştan kaybetmiş olursunuz.

Okuldan ve sosyal hayattan fedakarlık etmek lazım

Bizde güzel bir laf vardır. Davulun sesi uzaktan hoş gelir derler. Gerçekten de öyle. Şimdi e-sporla uğraşıp para kazanan insanlar için “ne kadar şanslı, oyun oynayarak para kazanıyorlar” şeklinde iç geçirenler hayli fazla.

Fakat işin iç yüzü pek de öyle değil. Keza pek çok profesyonel e-spor oyuncusu, 24 saatlik zaman dilimi içerisinde en az 8 –9 saat oyun oynayarak antrenman yaptıklarını dile getiriyor. Yani bu durum günlük yaşamınızı büyük oranda etkileyecek.

Şöyle ki normal bir insan günde ortalama 8 saat uyur. Geriye kaldı 16 saat. Yemekti diğer ihtiyaçlardı derken 2 saat daha gitse geriye 14 saat kalır. Okul olmasa sorun değil. Fakat işin içine okul da girdimi olay bambaşka bir boyuta dönüyor. Dolayısıyla kendinizi e-sporda geliştirmek için okuldan bile feragat etmeniz gerekebiliyor.

Profesyonel e-spor oyuncusu olmak için ekip şart!

Bir de işin ekip çalışması tarafı var. Yani kendinizi ispat edebilmeniz için iyi bir takım bulmanız da şart. Eğer iyi bir takım bulamazsanız sorunlar da peşinizi bırakmayacaktır. Siz ne kadar iyi bir oyuncu olursanız olun, sürekli yenilen bir ekip kimsenin dikkatini çekmeyecektir.

Toparlamak gerekirse, profesyonel bir e-spor oyuncusu olmak için öncelikli olarak ailenizi ikna etmeniz gerekiyor. Eğer siz oyun oynamaya başladığınızda, anneniz başınıza gelip “şunu kapat da biraz ders çalış” diye haykırırsa, bu iş olmaz.

Aile haricinde, sürekli antrenman yapmalı ve iyi bir ekibe sahip olmalısınız. Elbette bir de Twitch yayını yapmanız gerekli. Gerçi artık herkes Twitch’te yayın açtığı için fark edilmeniz biraz zor olabilir. Fakat amatör çapta kazanılacak bir kaç maç ve bir iki turnuva size profesyonel ligin kapısını açabilir.

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

Bu hafta çıkacak oyunlar (21 – 27 Ocak)

Oyun severlerin merakla bekledikleri bu hafta çıkacak oyunlar listesi (Ocak) nihayet netlik kazandı. İşte bu hafta içerisinde raflardaki yerini alacak olan yapımlar. Bu hafta da...

Son Haberler