Ana SayfaGenelNASA, Ay nükleer enerji sistemleri geliştirmek için kolları sıvadı

NASA, Ay nükleer enerji sistemleri geliştirmek için kolları sıvadı

NASA ve Enerji Bakanlığı, nükleer enerjiyi Ay’a getirmek adına konseptler tasarlayan üç şirkete sözleşme verdi. İşte detaylar.

Ajanslar, NASA tarafından en az 14 yıldır üzerinde çalışılan bir fisyon yüzey güç sisteminin tasarımını finanse etmek için Lockheed Martin, Westinghouse ve IX’a yaklaşık 5 milyon dolar verecek. Üç şirket, ay yüzeyinde en az 10 yıl çalışabilen 40 kilowatt sınıfı bir fisyon güç sistemi geliştirmekle görevlendirildi. Uzay ajansı, bu on yılın sonunda sistemi Ay’da test etmeyi umuyor. Gösteri başarılı olursa, Artemis programının bir parçası olarak Ay ve Mars’ta uzun vadeli görevler için nükleer enerjiye yol açabilir. Uzay Teknolojisi Misyon Müdürlüğü müdür yardımcısı Jim Reuter yaptığı açıklamada, “Bu erken tasarımları geliştirmek, diğer dünyalardaki uzun vadeli insan varlığımızı güçlendirmek için zemin hazırlamamıza yardımcı olacak” dedi.

NASA, Ay nükleer enerji sistemleri geliştirmek için kolları sıvadı

Nasa ile 12 aylık sözleşmeler kapsamında Lockheed Martin, BWXT ve Creare ile ortak olunacak. Westinghouse, Aerojet Rocketdyne ile takım kurarken, IX bir teklif üzerine Maxar ve Boeing ile birlikte çalışacak. Lockheed Martin isimli şirket geçen yıl Pentagon’un İleri Savunma Araştırma Projeleri Ajansı tarafından nükleer enerjili uzay aracı geliştirmek için seçilen üç şirketten biriydi. Savunma Bakanlığı ayrıca uzay araçları için nükleer tahrik sistemleri de geliştiriyor. Uzay ajansı son dönemlerde çalışmalarını fazlasıyla arttırdı diyebiliriz. Dünyanın kaynaklarının son bulmaya yaklaşmasıyla çabalar da arttı.

Xiaomi Band 7 küresel pazarda satışa çıkmadan güncelleme aldı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting