Ana SayfaGenelNASA yine Ruslara mahkum kaldı

NASA yine Ruslara mahkum kaldı

ABD Uzay Ajansı NASA, uzay mekiği programını çok pahalı olduğu için sonlandırdıktan sonra astronotlarını ve malzemelerini uzaya çıkarıp indirebilmek için Rusya’nın Soyuz gemilerine ve roketlerine yönelmek zorunda kalmıştı.

10688344414_b6c7404260[1]

Son yıllarda, Elon Musk’ın sahibi olduğu Space X şirketine özel roketler sipariş eden ve kendi imkanları ile uzaya çıkabilmek için yeni çözümler arayan NASA, Elon Musk’ın roketleri de test uçuşlarında havada infilak edince yine en güvenli ve en ucuz seçenek olan Rus Uzay Ajansı ile sözleşme yenilemek zorunda kaldı.

NASA’nın Ruslar’a yenilediği 490 milyon dolarlık sözleşmeye göre, Ruslar 2016′ yılı boyunca NASA’nın astronotlarını ve ISS’ye taşıyacağı malzemeleri uzaya çıkaracak, uzaydaki astronotları yeniden dünyaya indirecek. Rus Uzay Ajansı bu işlem için eski ama güvenliği kanıtlanmış olan küçük Soyuz roketlerini kullanıyor. 3 kişilik minik Soyuz uzay gemileri ise, acil durumlarda kaçış için ISS’ye bağlı olarak uzayda bekliyor. Herhangi bir acil durumda ISS’nin terk edilmesi gerektiğinde astronotlar hızlıca Soyuz gemilerine binerek, bu minik uzay gemileriyle doğrudan dünya atmosferine girebiliyorlar. Soyuz’ların teknolojileri 80’lerin Rus uzay teknolojisine dayanıyor ve hem Rusya hem de ABD, daha büyük, daha gelişmiş, daha hızlı, daha “otomatik” uzay gemilerine ihtiyaç duyuyor. Fakat modern teknolojilerle yeni bir uzay gemisi geliştirmek çok pahalı bulunuyor ve bu konuda çalışan Elon Musk’ın şirketi de tüm çabalarına rağmen başarılı olamıyor.

 

 

Süleyman Sertkaya
Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting