NASA Ay yüzeyinde enerji üretecek: Teklifler alınıyor

NASA Ay yüzeyinde enerji

NASA Ay yüzeyinde enerji üretmeye karar verdi. Ancak bununla ilgili önemli bir problem var. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen bütün ayrıntılara birlikte göz atalım.

NASA Ay yüzeyinde bazı çalışmalar yürütmek istiyor. Öncesinde bunlar pek açık bir şekilde söylenmezken artık rahatlıkla herkese açıklanıyor. Ay üzerinde gerçekleştirilecek kolonileşme faaliyetlerine şirketler bile destek veriyor. SpaceX markası bu konuda en öncü şirketler içerisinde yer alıyor.

Yapılan çalışmalara bakıldığında karşımıza güneşten bağımsız bir güç kaynağının oluşturulmak istendiği fikri çıkıyor. Alternatif bir güç sistemi oluşturması planlanan bu reaktör nükleer sistem ile çalışacak. Nükleer gücü kullanılabilir elektrik enerjisine dönüştürecek ve böylece uzay araştırmalarında kullanım için depolayacak.

NASA Ay yüzeyinde enerji sağlamak istiyor

NASA tarafından geliştirilen projede güç sistemi uranyum yakıtlı olacak. Bir reaktör çekirdeği uranyum yakıtını nükleer güce dönüştürecek ve bu güç daha sonradan elektrik enerjisine çevrilecek. Yaklaşık 40 kiloWatt düzenli enerji sağlayan dağıtım sistemi 10 yıl boyunca elektrik gücü sağlayacak.

NASA Ay yüzeyinde enerji

NASA tarafından geliştirilecek olan bu sistem her 10 yılda bir yenilenecek. Dünya’dan Ay’a bu reaktörün fırlatılması için bir roket gerekiyor. Roketin 6000 kg’dan daha ağır olmaması ve 6 metre uzunluğunda olması şart. Böylece rahatlıkla Ay yüzeyine taşınabilecek. NASA Ay yüzeyinde enerji sağlayacak bu sistem için teklifleri topluyor.

NASA Space Adventure Sergisi için geri sayım başladı

Ay’da kurulacak olan yüksek güçlü enerji sistemi uzay araştırmalarında çok ciddi bir destek sunacak. Bu nedenle projenin son derece kritik olduğunu söyleyebiliriz. Peki siz geliştirilen bu proje hakkında ne düşünüyorsunuz? Konu ile ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir