Ana SayfaGenelNASA Astra sorunu ile gündemde

NASA Astra sorunu ile gündemde

Gelecek vadeden Astra uzay şirketine ait bir roket, ikinci aşama motoru zamanından önce kapatıldıktan sonra NASA’nın hava durumu izleme uydularından ikisini uzaya gönderemedi. Her iki uydu da başarısızlık sonucu kaybedildi.

NASA Astra sorunu ile gündemde. Astra’nın Fırlatma Aracı 0010 (LV0010), Florida’nın Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonundan 13:43 ET’de başarıyla havalandı, ancak uçuşunun yaklaşık 10. dakikasında bir üst kademe hatası yaşadı. Fırlatma, NASA’nın uzaya altı TROPICS uydusu gönderme görevinin bir parçasıydı – bu küçük, ayak uzunluğundaki CubeSats’ın NASA’nın gelişen tropik fırtınaları daha iyi takip etmesine yardımcı olması gerekiyordu. CubeSats, kolejlerdeki ve üniversitelerdeki araştırmacılar tarafından sıklıkla inşa edilen düşük maliyetli uydular olarak biliniyor.

NASA Astra sorunu

NASA Astra sorunu ile gündemde

Astra, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Üst aşama erken kapandı ve yükleri yörüngeye teslim edemedik” dedi. “Pişmanlıklarımızı @NASA ve yük ekibiyle paylaştık.” NASA’nın bilim bölümünün yardımcı yöneticisi Thomas Zurbuchen, Twitter’daki bir başlıkta başarısız lansmanı kabul etti, ancak iyimser kaldı ve bunun “yeni bilim ve fırlatma yetenekleri için harika bir fırsat sunduğunu” belirtti.

NASA Astra sorunu

NASA’nın kalan TROPICS uydularını Astra ile fırlatmayı planlayıp planlamadığı veya kaybolan ikisinin değiştirilip değiştirilmeyeceği belli değil. NASA yorum taleplerine henüz yanıt vermiş değil.

Astra, ilk kez Cape Canaveral’dan ilk fırlatılışını işaretleyerek uzaya bir dizi CubeSats göndermek için Şubat ayında NASA ile ortaklık kurmuştu. Ancak, roket fırlatıldıktan sonra kontrolden çıkıp yükü kaybetmişti.

NASA Astra sorunu

Şimdiye kadar Astra, toplam yedi denemeden yalnızca iki başarılı yörünge fırlatması gerçekleştirebildi – şirket geçen Kasım ayında ilk kez yörüngeye ulaştı ve Mart ayında bir müşterinin uydularını yörüngeye başarıyla yerleştirdi. Astra’nın diğer lansmanlarını, yönlendirme sistemindeki sorunlardan motor arızasına kadar bir dizi sorun etkiledi.

Güneş enerjili otomobil satışa çıkıyor!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting