Ana SayfaGenelGüneş enerjili otomobil satışa çıkıyor!

Güneş enerjili otomobil satışa çıkıyor!

Bütün dünyanın gözü kulağı elektrikle çalışan otomobillere çevrilmişken, Avrupalı bir şirket tarafından üretilen yeni bir araç modeli, kartların yeniden dağıtılmasına neden olabilir.

Güneş enerjili otomobil satışa çıkıyor! Özellikle ülkemizde son günlerde üst üste gelen benzin ve mazot zamları, otomobil sahiplerini canından bezdirdi. Geçtiğimiz yılın bu günlerinde litresi 7-TL civarı olan benzin ve mazot, bugünlerde gözünü 30-TL seviyesine dikmiş vaziyette. Hal böyle olunca da otomobil sürücüleri, yakıt tasarrufu yapmanın bir yolunu arıyor.

Güneş enerjili otomobil

Gerek ülkemizde, gerekse de dünyada şu sıralar yükselen yıldız elektrikli otomobiller. Hem yakıt masrafını önemli ölçüde azaltan hem de içten yanmalı motorlara göre çok daha çevreci olan bu motorların, gelecek 100 yıla damgasını vurması beklerken, Avrupa merkezli Lightyear isimli şirket tarafından üretilen yeni bir otomobil bir anda kafaları karıştırdı.

Aslında Lightyear son 6 yıldır bu modelin üzerinde çalışıyordu ancak otomobilin gerçek bir araba hüviyetine bürünmesi 2019 yılını buldu. Bugün itibariyle ise resmen satışa sunulan markanın ilk modeli Lightyear 0’ı rakiplerinden ayıran en önemli özelliği güneş panelleri.

Güneş enerjili otomobil

Güneş enerjili otomobil satışa çıkıyor!

Öyle ki Lightyear 0, bu güneş panelleri sayesinde her gün 35km ile 70km arasında yol kat etmesini sağlayacak miktarda enerji depoluyor. İlk şarjını elektrikle yapan ve bu şarj ile toplam 625km gibi oldukça etkileyici bir menzil gidebilen araç, İspanya, Türkiye gibi güneşli ülkelerde günde 70km yol kat etmesini sağlayabilecek enerji depolayabiliyor.

Güneş enerjili otomobil

Daha az güneşli ülkelerde ise bu menzil günlük 35km’e kadar düşebiliyor. Ancak ister 35km olsun isterse de 70km, her gün aracın menzilinin kendi kendine artması şu an birçok insanın hayal edebileceğinden çok daha fazlası. Düşünsenize, aracınızla bugün 30km yol gidiyorsunuz ve yarın kalktığınızda hiçbir masraf yapmadan 30km daha yol gitme hakkınız olduğunu öğreniyorsunuz. Üstelik bunu aylarca bu şekilde sürdürmeniz de mümkün, bir sürücü daha ne ister ki?

Lightyear 0 bugün itibariyle resmen satışa sunuldu. Ön sipariş yoluyla satışına başlanılan aracı satın almak isteyenlerin 250.000 Euro’yu gözden çıkarması gerekiyor.

Dragon Age animasyonu Netflix’e geliyor!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting