Ana SayfaGenelMüzik dinlemenin yararları sandığınız kadar çok değil

Müzik dinlemenin yararları sandığınız kadar çok değil

Bilim insanlar tarafından yapılan yeni araştırmalar ile birlikte müzik dinlemenin yararları konusunda bazı bulgular elde edildi. Hadi gelin konuyla alakalı ortaya çıkan tüm sonuçlara birlikte bakalım.

Müzik dinlemenin yararları ile ilgili birçok farklı yazı ile karşılaşmanız mümkün. Genellikle müzik dinlemenin sonsuz bir yararı olduğu ifade ediliyor. Her ne kadar bunun büyük oranda doğru olduğunu düşünsek bile yine de araştırma sonuçları bazı problemleri ortaya koyuyor.

Yapılan araştırmalara göre müzik dinleyen kişiler daha sağlıklı ve zinde olabiliyor. Ancak gece uyumadan önce müzik dinleyenler ise uyku kalitesini büyük oranda kaybediyor. Böylece gündelik hayat içerisinde son derece zayıf bir hale gelebiliyor. Ayrıca zihin dinlenmediği için gün içerisinde motive olmak çok daha zorlaşıyor.

Müzik dinlemenin yararları araştırma konusu oldu

Gece uyumadan önce dinlediğiniz müzik zihne kazınıyor. Halk arasında ağzına dolanmak olarak ifade edilen şarkıların sürekli olarak tekrar edilmesi beyin tarafından gerçekleştiriliyor. Beyin sürekli bir şekilde bunu kendi içerisinde tekrarlıyor. Şarkı sözleri tekrarlanınca bu beyin için yorucu bir aktivite oluyor.

müzik dinlemenin yararları

Gündelik hayatın stresi oldukça fazla. Y kuşağı üyesi 199 denek ile yapılan araştırma sonuçlarına göre gündelik hayatın stresini atmak için büyük bir çoğunluk gece veya sabah müzik dinliyor. Özellikle gece dinlenilen müziklerin bu kişiler üzerinde motivasyon eksikliği yarattığı görülüyor. Araştırmaya katılanların yüzde 33 gibi bir bölümü gece uyumadan önce dinledikleri şarkıların dillerine dolandığını söylüyor. Müzik dinlemenin yararları bu tür nedenlerden dolayı sanılandan daha az.

Beyin ve müzik arasındaki yakın bağlantı nereden geliyor: Bilim insanları açıkladı

Özellikle tekrar eden melodiler ve akılda kalıcı şarkılar uyumadan önce dinlenildiğinde zihni daha fazla yorabilir. Peki siz bu araştırma sonuçları hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting