Ana SayfaGenelMukbang videoları tamamen yasaklandı

Mukbang videoları tamamen yasaklandı

Çin’de hayli trend olan Mukbang videoları israfa neden olduğu gerekçesiyle yasaklandı. İşte konuya ilişkin tüm detaylar.

Sosyal medyaya baktığımızda pek çok farklı başlıkta, pek çok farklı videolar olduğunu görebiliriz. Makyaj videolarından tutun da abuk subuk yemek yeme videolarına kadar pek çok içerik bulmanız mümkün.

Son dönemde özellikle Asya kökenli kanallarda en çok gördüğümüz videolardan birisi de Mukbank olarak nitelendirilen içeriklerdi.

Bu videolarda yayıncılar önlerine aldıkları yemekleri tıka basa yiyorlardı. Dolayısıyla bu tür videolar halktan da tepki aldı. Çünkü bu videolardaki iştah dozu izleyicileri rahatsız ediyordu.

Çin hükümeti sayıları günden güne artan Mukbang videolarına sonunda dur dedi.

mukbang videoları

Mukbang videoları tamamen yasaklandı

Çin hükümetinin yayınladığı yasa ile birlikte bu tarz video ve içerikler yayınlayanlara artık para cezası kesileceği belirtildi. Üstelik öyle az bir para cezası da değil. Yönetmeliğe göre Mukbang ya da benzeri içerikler çekenler tam 100 bin yuan para cezasına çarptırılacaklar. 100 bin yuan günümüzde yaklaşık olarak 15.500 ABD dolarına denk düşüyor. Yani neresinden bakarsanız bakın ceza hayli caydırıcı diyebiliriz.

Umarız ülkemizde de küçük yaştaki izleyicilerin psikolojisini bozabilecek türden videolara bu tarz yasaklar getirilir. Zira YouTube artık bir çöplüğe dönüşmeye başladı. Bu çöplükte işe yarar videolar bulmak da ciddi anlamda zor. Tam olarak bu sebepten ötürü bazı tedbirlerin alınması da fena olmaz.

Steam sonunda köşeye sıkıştı! İşte detaylar!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting