Modüler telefon Google Project Ara ertelendi

google project ara ertelendi

Hızla artan satış rakamları ile akıllı telefon çılgınlığına bir çözüm olarak geliştirilen Project Ara’da bazı sorunlar oldu. Google’ın modüler akıllı telefon projesi Ara, 2016 yılına kadar ertelendi. Ertelenmenin sebebi tam olarak belli olmasa da planların değiştiğini söyleyebiliriz. Detaylar haberimizde.

 

Yaklaşık 2 yıl önce ortaya çıkan Google Project Ara, temelde bir kart olarak karşımıza çıktı. Ancak bu öyle bir kart ki, üzerine kendi istediğiniz parçaları takabiliyorsunuz. Project Ara, tamamen ihtiyaçlarınıza göre, kendi istekleriniz doğrultusunda yapabileceğiniz bir akıllı telefon projesi. İşlemcisini, RAM’ini, ekranını, kamerasını ve pilini kendiniz değiştirip takabiliyorsunuz. Böylece ihtiyacınız olmayan donanımları takmayabiliyorsunuz. Veya yeni bir işlemci çıktığında sadece işlemci modülünü değiştirerek, telefonun sağlam ve işlevsel olan diğer parçalarını kullanmaya devam ediyorsunuz. Project Ara kapsamında şimdiden yaklaşık 30 kadar modül hazır durumda. Proje, fikir olarak son derece güzel ancak hala hayata geçemedi.

google-project-ara-ertelendi

Twitter üzerinden Project Ara’nın resmi hesabından (@ProjectAra) projenin 2016’ya ertelendiği söylendi. 2015’in sonlarına doğru beklenen ilk modeller gelmeyecek. Geçtiğimiz Mayıs ayın düzenlenen Google I/O 2015’te ilk prototipin basına gösterildiğini görmüştük ancak belli ki bazı aksilikler olmuş. Tahmin edilen ilk aksilik, proje ekibinin Amerika’ya taşınmak istemesi. Güney Amerika’da yer alan ekip, Amerika içerisinde farklı bir yere taşınmak istediğini belirtmiş. Ancak bunun arkasından başka sorunlar çıkabilir. Sonuç olarak Google Project Ara modellerini, bir süre daha göremeyeceğiz.

LG üretimi Nexus görüntülendi!