Microsoft’a Avrupa’da şok dava!

Microsoft OneDrive uygulaması, Windows 7 ve 8 ile senkronizasyonu durduracak

Dünyanın en önemli teknoloji markalarından biri olan Microsoft, Avrupada’da “tekelleşme” yüzünden büyük bir dava ile karşı karşıya.

Microsoft’a Avrupa’da şok dava! Günümüz dünyasının en çok kullanılan işletim sistemi olan Windows‘ın sahibi Microsoft, buradan aldığı güç ile birçok teknolojik girişimde de listenin üst sıralarına oynuyor. Örneğin Windows işletim sistemini kullanan bir bilgisayarda, Office uygulamalarını kullanmak ya da depolama alanı olarak OneDrive‘ı tercih etmek kullanıcılar için pratik bir tercih.

Bununla birlikte, birçok insanın belki de hiç düşünmeden otomatik olarak yapmış olduğu bu tercihler nedeniyle, Avrupa’da Microsoft karşıtı bir cephe oluşmaya başladı. Bu cephenin oluşma nedeni ise, Amerikalı teknoloji devinin rekabet kurallarına uymadığını ve sektördeki hakim pozisyonunu kötüye kullandığını düşünen “ufak” rakipler.

Bugüne kadar, Microsoft’un OneDrive ya da Office 365 gibi uygulamalarını ücretsiz olarak sunması ya da bazı şartlar altında kullanıcıları bu uygulamaları kullanmaya zorlaması, sektördeki diğer firmalar tarafından cılız seslerle eleştiriliyordu.

Microsoft, Windows 11'in piyasaya sürülme hızını artırıyor!

Microsoft’a Avrupa’da şok dava!

Bununla birlikte bir Alman bulut depolama şirketi olan Nexcloud, yanına yaklaşık 30 firmayı daha alarak Microsoft’un bu stratejisini dava etmeye hazırlanıyor.

Microsoft’un Windows sayesinde sektörde hakim bir pozisyonda bulunduğunu ve bu konumundan kaynaklanan gücü sayesinde OneDrive uygulamasının kullanımının kat kat arttırdığını belirten Alman bulut depolama şirketi yetkilileri, yerel hizmet sağlayıcılarının pazar paylarının Microsoft yüzünden %26’dan %16’ya düştüğünü belirtti.

Avrupa Birliği’ne taleplerini, kurdukları koalisyon ekibi üzerinden ileten yetkililer, Microsoft’un kullanıcıları kendi uygulamalarını tercih etmeye zorlamayı bırakmasını ve sektördeki diğer aktörler için de eşit ve tarafsız bir ortam sağlaması gerektiğini ifade ettiler. Bu aşamadan sonuç alınamaması halinde ise, bir sonraki adım mahkeme koridorları olacak.

Sütyensiz pancake sattı gözaltına alındı!