Avrupa’da yılın otomobili finalistlerini Türkiye’de bilen çıkmayabilir!

PEUGEOT 308SW 4

Avrupa’nın en prestijli otomobil ödüllerinden biri olan Avrupa’da Yılın Otomobili 2022 Ödülü finalistleri belli oldu. Bu finalistlerden hiç birini daha önce görmediyseniz şaşırmayız.

Avrupa’da yılın araçları finalistlerini Türkiye’de bilen çıkmayabilir! 39 aday otomobil arasından belirlenen 7 finalisti ile Avrupa’da Yılın Otomobili 2022 sürecinin sonuna gelinmek üzere. 23 ülkeden toplamda 61 jüri üyesinin oylarıyla belirlenen 7 finalistin olduğu listede göze çarpan en önemli detay, bu araçların 6’sının tamamen elektrik enerjisiyle çalışıyor olması.

Öncelikle listeye bir göz atmamız gerekirse, 61 jüri üyesinin oylarıyla belirlenen sonuçlara göre Avrupa’da Yılın Otomobili Ödülleri’nde son 7’ye kalan modeller; Cupra Born, Ford Mustang Mach-E, Hyundai Ioniq5, Kia EV6, Peugeot 308, Renault Megane E-Tech, Skoda Enyaq.

Muhtemelen eğer araba dünyasını çok yakından takip etmiyorsanız ve birisi size şu listeyi okusa, gözünüzün önünde canlandırabileceğiniz, şeklini şemalini bilebileceğiniz tek model Peugeot 308 olacaktır. Listedeki tek “tam elektrikli araba” olmayan bu model, ülkemizde de sıklıkla görebildiğimiz bir araç.

Avrupa'da yılın otomobili

Avrupa’da yılın otomobili finalistlerini Türkiye’de bilen çıkmayabilir!

Bununla birlikte liste, içerisinde yer alan diğer 6 aracın tamamının %100 elektrikli olmasıyla öne çıkıyor. Geçtiğimiz finalistler arasındaki elektrik araç sayısının 2 olduğunu hatırladığımızda, bir yıl içerisinde dünyanın nereden nereye geldiğini görmek de daha kolay olacaktır.

Bununla birlikte, sıradan bir vatandaşın, listede bulunan diğer 6 modeli tek seferde bilmesi ya da kasa/tasarım yönlerini tarif edebilmesi pek kolay olmasa gerek. Zira, dünyanın geri kalanının aksine ülkemizde elektrikli araçlar oldukça pahalı ve kullanım konusunda da yeterli bir operasyonel destek (şarj üniteleri vb.) mevcut değil.

Ne diyelim, umarız ülkemizde de elektrikli araçlara bakış değişir, vergileri düşer, gerekli operasyonel destekler sağlanır ve biz de dünyanın geri kalanının yaşadığı elektrikli otomobil konforunu çok daha uygun ve kolay şartlarda yaşayabiliriz.

Murat Övüç’ün oğlu için 7 yıl istendi! İşte sebebi!