Ana SayfaGenelMicrosoft, Windows 10'da Internet Explorer'ın fişini çekiyor

Microsoft, Windows 10’da Internet Explorer’ın fişini çekiyor

Internet Explorer 27. doğum gününe çok az bir süre kaldı. Geçen Mayıs ayında açıklandığı üzere Microsoft, 15 Haziran’dan itibaren Windows 10’un Internet Explorer 11 masaüstü uygulamasını artık desteklemeyecek. İşte detaylar.

Windows Server 2022 veya uzun vadeli hizmet uzantısına sahip önceki bir işletim sistemi sürümünü kullanıyorsanız, yine IE11 desteği alacaksınız. Ancak, çoğu kişi için yazılım güncellemeleri etkin bir şekilde sona erecek. Windows 11, bir IE masaüstü uygulaması içermeyecek. Edge tarayıcısının IE Modu, 2029 veya daha sonrasına kadar destek almaya devam edecek. Bununla birlikte Microsoft, sizi daha yeni tarayıcısına doğru itmeyi hedefliyor. Şirket, önümüzdeki birkaç ay içinde kullanıcıları “kademeli olarak” IE’den Edge’e yönlendirecek ve bir güncelleme aracılığıyla eski yazılımı kalıcı olarak devre dışı bırakacak.

Microsoft, Windows 10'da Internet Explorer'ın fişini çekiyor

Son teslim tarihi, Microsoft’un tarihindeki buruk bir vedayı işaret ediyor. Internet Explorer, Windows 95 ile birlikte piyasaya sürüldü ve Netscape Navigator gibi ilk tarayıcıları henüz kullanmamış olan birçok kişiye web’in ilk deneyimini sundu. İnternetin popülerleşmesinde önemli bir rol oynadı ve bazıları için çevrimiçi olmak ile eş anlamlı hale geldi. 2003 yılına kadar kullanım payının yüzde 95’ine sahipti ve 2019’a hala aktif bir kullanıcı kitlesi vardı.

Ancak, Internet Explorer aynı zamanda Microsoft’un bazı en kötü uygulamalarıyla da yakından bağlantılıydı. IE’yi Windows ile donatmak web’e yeni başlayanlara yardımcı olurken, rekabeti de boğdu. ABD’nin 2001’de Microsoft’a karşı açtığı antitröst davası, şirketin Windows’un pazar hakimiyetini sürdürmek için IE kısıtlamalarını kötüye kullandığı suçlamaları etrafında dönüyordu.

Tesla inceleme altına alındı: Çok fazla kaza haberi geliyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting