Microsoft’tan ChatGPT’ye milyar dolarlık yeni yatırım

ChatGPT

Microsoft, son günlerin çok konuşulan yapay zekası ChatGPT’nin arkasındaki girişime milyar dolarlık yeni bir yatırım yaptığını açıkladı.

Son günlerin çok konuşulan yapay zeka programı ChatGPT, önümüzdeki günlerde de adından sıkça söz ettirecek gibi duruyor. OpenAI tarafından geliştirilen bu chat botu, bir insan tarafından yazılmadığı anlaşılmayacak kadar gerçekçi metinler yazıyor ve sohbetler gerçekleştiriyor. 2022’nin kasım ayında kullanıma sunulan bu chat botun yetenekleri bununla da sınırlı değil. Yapay zeka destekli bir arama motoru olarak görev görmekten istenen kodu yazmaya kadar pek çok fonksiyonu bulunuyor. Bu yüzden bu yapay zeka programından beklentiler oldukça yüksek. Hatta bu yapay zekanın zamanla Google’ı tahtından indireceğine inananlar bile var.

ChatGPT’nin bu yükselişi OpenAI’ı bir anda göz önüne taşırken, bu girişime katılmak isteyen yatırımcıların sayısını da hızla arttırdı. Öte yandan halihazırda OpenAI’ın yatırımcılarından olanlar da yatırımlarını arttırma kararı aldı. İşte bunlardan biri de Microsoft. Amerikalı teknoloji devi, ilk olarak birkaç hafta önce gelen iddiaları doğruladı ve OpenAI ile milyar dolarlık yeni bir anlaşma imzaladığını duyurdu. Bu anlaşma kapsamında şirket, OpenAI’a yıllara yayılacak şekilde milyarlarca dolarlık yatırım yapacak. Bunun karşılığında da başta ChatGPT olmak üzere OpenAI’ın yapay zeka programlarının en büyük hissedarlarından biri olacak.

OpenAI will soon test a paid version of its hit ChatGPT bot

Hatırlarsanız 2015 yılında aralarında Sam Altman ve Elon Musk gibi önemli isimlerin bulunduğu bir grup girişimci tarafından kurulan OpenAI, 2019 yılında Microsoft’tan 1 milyar dolarlık önemli bir yatırım almıştı. O dönemde yaptığı yatırım sayesinde bugün oldukça umut verici bir yapay zekanın hissedarlarından olan Microsoft, şimdi yatırımını daha da arttırarak rakiplerine karşı önemli bir avantajın sahibi oluyor.

ChatGPT’nin paralı versiyonu görüldü