Microsoft, Windows için bağımsız bir uygulamayı sonlandırıyor

microsoft

Görünüşe göre, Windows Copilot’un piyasaya sürülmesi, Microsoft’un masaüstü işletim sistemindeki Cortana’nın sonunun sinyalini verdi. Şirket Microsoft’a özel bağımsız uygulamanın fişini çekecek. İşte tüm detaylar.

İlk olarak Windows Central tarafından tespit edilen yeni bir destek belgesinde teknoloji devi, 2023’ün sonlarında Windows için bağımsız Cortana uygulamasını desteklemeyi bırakacağını duyurdu. Şirket, Cortana’yı 2014 yılında Windows mobil cihazları için bir ses asistanı olarak piyasaya sürmüştü. Şirketin Apple’ın Siri’sine yanıt olarak sunduğu sistem Amazon’un Alexa’sından bile daha önce piyasaya sürülmüşt, ancak tanınma ve popülerlik düzeylerine hiçbir zaman tam olarak başarı elde edilemedi.

Microsoft, Windows için bağımsız bir uygulamayı sonlandırıyor

Yıl boyunca şirket, 2021’de Android ve iOS uygulamalarını durdurana kadar sesli asistan planlarını küçülttü. Hatta şirket, akıllı hoparlörler gibi ortak üreticilerin cihazlarından bile kaldırdı. Microsoft, özellikle Windows için yerleşik dijital asistan statüsünü değiştirdi ve onu bilgisayarlar için kendi uygulamasına dönüştürdü. Yıl sonuna kadar bu uygulama artık kullanımdan kalkacak.

Şirket yaptığı duyuruda, kullanıcıların “Windows ve Edge’de artırılmış yapay zeka yeteneklerine sahip güçlü üretkenlik özelliklerine” erişmeye devam edeceklerine dikkat çekti. Şu anda OpenAI’nin GPT-4 teknolojisi tarafından desteklenen yeni Bing’den özellikle bahsetmişti. Microsoft, Mart ayında metin tabanlı istemlerle Office uygulamalarında içerik oluşturabilen Microsoft 365 Copilot aracını tanıttı. Ardından Mayıs ayı sonlarında şirket, Build geliştirici konferansında yapay zekayı Windows 11’in derinden entegre bir parçası haline getirdiğini açıkladı.

Meta, personeli haftada en az üç gün ofiste gitmek zorunda kalacak


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir