Meta VR teknolojisi hakkında yeni gelişme!

Meta VR teknolojisi hakkında yeni gelişme!

Meta geçtiğimiz günlerde yeni VR teknolojisi ile ilgili bazı yenilikler paylaşmıştı. Bu kapsamda VR görsellerine ayaklar ekleneceği de söylenmişti. Şimdi ise yeni görseller geldi. İşte detaylar.

Meta, Horizon Worlds avatarlarının yakın gelecekte bacaklarını alacağını duyurduğunda herkes heyecanlandı. Ardından, Mark Zuckerberg yeni VR görsellerini göstermek için yukarı ve aşağı zıplayarak bazı görseller paylaştı. Ancak burada, gördüğümüz şey, Meta’nın tam vücut sanal gerçeklik avatarlarını nasıl oluşturabildiğinin gerçek bir gösterimi değildi. UploadVR editörü Ian Hamilton’a göre, etkinlik, hareket yakalama kullanılarak oluşturulan animasyonları kullandı: Kısaca mocap olarak adlandırılan süreç, sinema ve oyunlarda yaygın olarak kullanılmakta ve gerçek bir kişinin veya nesnenin hareketlerinin bilgisayar animasyonlu grafiklere dönüştürülebilmesi için kaydedilmesini içermekte.

Meta VR teknolojisi hakkında yeni gelişme!

Etkinlik sırasında şirket, “bacaklar yol haritasında en çok istenen özelliklerden biri oldu ve [şirketin] odak noktasının önemli bir alanı oldu” dedi. Aslında, Horizon’un bacaksız avatarına bacakların eklenmesi, bugün eriştiğimiz VR cihazlarının teknolojik kısıtlamaları nedeniyle dikkate değer bir başarı olacaktır. Bildiğimiz gibi VR kulaklıkları bacakları izlemek için yapılmadı. Şirketin CTO ve Reality Labs takım lideri Andrew Bosworth’un bu yılın başlarında CNN Business’a açıkladığı gibi: “Kendi bacaklarınızı doğru bir şekilde takip etmek çok zor ve temelde mevcut kulaklıklarla sadece fizik açısından uygulanabilir değil.” Meta’nın bu soruna çözümü, kullanıcının bacaklarının nerede olması gerektiğini tahmin etmek için bir yapay zeka modelinin kullanılmasını içeriyor.

Geleceğin Apple iPad’leri Hibrit OLED ekran teknolojisi ile gelecek