Meta VR gözlüklerinin gelecekte nasıl görüneceğini gösterdi

Meta VR

Meta VR gözlüklerinin gelecekte nasıl görünebileceğini gözler önüne seren bir tanıtım videosu yayınladı.

Bildiğiniz gibi Meta, gelecek planlarını MetaVerse’ü kurma hedefi üzerine kuruyor. Şirketin ismini Facebook’tan Meta’ya çevirmesinin en büyük sebebi de bu zaten. Ancak bu MetaVerse hayalinin gerçeğe dönüştürülebilmesi için öncelikle VR gözlüklerinin bugün olduklarından daha gelişmiş hale gelmesi ve fiyatlarının da daha uygun bir rakama inmesi gerekiyor. Bunu gerçekleştirebilmek için önemli yatırımlar yapan Meta VR başlığı için çalışmalarını sürdürüyor.

Geçtiğimiz günlerde metaverse projesini tanıtmak için bir video yayınlayan Meta, bu videoda gelecekte VR gözlüklerinin nasıl görünebileceğine dair de ipuçları paylaştı. Meta VR gözlüğünün geleceğine dair ibareler görme şansı yakaladığımız bu videoyu aşağıda bulabilirsiniz.

meta vr 2

Videoda görünen bu Meta VR gözlüğünün şirketin şu anda üzerinde çalıştığı VR gözlüklerinden biri olup olmadığını bilmiyoruz. Ancak videodaki VR gözlüğünün mevcut nesildeki Quest VR başlıklarından çok daha gelişmiş göründüğüne şüphe yok. VR gözlüğü özellikle ince yapısı ve kullanıcı dostu boyutuyla dikkat çekiyor.

Bu videoda dikkat çeken bir diğer detay da parmak uçlarına takılan kontrol cihazları oluyor. Bildiğiniz gibi bugün VR gözlükleri, özelliklerde oyunlar için geliştirilen çeşitli kumandalarla geliyor. Ancak görünüşe bakılırsa Meta zamanla bu kumandaların yerini parmak ucu sensörlerinin alacağına inanıyor ki bu da VR kullanıcılarına çok daha gerçekçi bir kontrol hissi sunabilir.

Bildiğiniz gibi Meta gibi VR gözlüklerine yatırım yapan pek çok şirket, bu gözlüklerin zamanla akıllı telefonların yerini alacağına inanıyor. Ancak bunun gerçeğe dönüşmesi için VR gözlüklerinin bugünkü tasarımlarından çok daha küçük, çok daha kompakt bir tasarıma bürünmesi gerekiyor.

PUBG’nin yaratıcısı, gerçekçi “sanal insan”ı ANA’yı tanıttı