Ana SayfaGenelMeta, Facebook'un verilerini araştırmacılarla paylaşacak

Meta, Facebook’un verilerini araştırmacılarla paylaşacak

Meta nihayet Facebook’ta siyasi ve seçim reklamlarının nasıl hedeflendiğine dair perdeyi aralıyor. Meta bir güncellemede, şirketin siyasi ve “sosyal mesele” reklamlarının nasıl hedeflendiği hakkında araştırmacılara ve kamuoyuna bilgi verdiğini söyledi. İşte detaylar.

Şirketin Facebook Açık Araştırma ve Şeffaflık (FORT) programının bir parçası olan araştırmacılar, en detaylı bilgilere erişebilecek. Facebook, “Bu veriler, her bir reklam için sağlanacak ve reklamcılar tarafından seçilen ilgi alanı kategorileri gibi bilgileri içerecek” diye yazıyor. Meta, daha önce, geçen yıl FORT aracılığıyla bazı hedefleme verilerini araştırmacıların kullanımına sunmayı denemişti. Ancak bilgiler yalnızca 2020 seçimlerinden önceki üç aylık dönemde siyasi reklamlar için mevcuttu. Artık araştırmacılar, “Ağustos 2020’den bu yana küresel olarak yayınlanan tüm sosyal mesele, seçim ve siyasi reklamlara” da erişebilecekler.

Meta, Facebook'un verilerini araştırmacılarla paylaşacak

 

Meta ayrıca, Reklam Kitaplığı aracılığıyla halka daha sınırlı miktarda siyasi reklam hedefleme verisi sunuyor. Temmuz ayında beklenen bu güncelleme, herkesin belirli Facebook Sayfalarının reklamlarını nasıl hedeflediği hakkında daha genel bilgiler görmesine izin verecek. “Bu güncelleme, bir Sayfanın her bir hedefleme türünü (yer, demografi ve ilgi alanları gibi) kullanarak yayınladığı toplam sosyal konu, seçim ve siyasi reklam sayısı ve hedeflemek için kullanılan sosyal konu, seçim ve siyasi reklam harcamalarının yüzdesi hakkındaki verileri içerecek.

Facebook’ta siyasi reklamların nasıl hedeflendiğiyle ilgili sorular, şirket için zorlu bir konu oldu. Araştırmacılar, uzun süredir seçim ve siyasi reklamların nasıl hedeflendiğini anlamanın, her bir reklamın arkasındaki kişi ve kuruluşların kaydına sahip olmak kadar önemli olduğunu tartışıyorlar. Ancak Meta, gizlilik endişelerini öne sürerek ayrıntılı hedefleme verilerini kullanıma sunmaya direndi.

Ancak bu, grupların konuyu kendi başlarına incelemeye çalışmasını engellemedi. New York Üniversitesi’ndeki bir ekip, siyasi reklamların Facebook’ta nasıl hedeflendiğini anlamalarına yardımcı olmak için bir tarayıcı uzantısı oluşturdu. Verileri kullanarak, Facebook’un Reklam Kitaplığındaki birden fazla kusuru ortaya çıkardılar. Şirket, ekibi, yanlış bilgileri incelemek için şirketin CrowdTangle aracını kullanma yeteneklerini engelleyen hesaplarını kazımak ve devre dışı bırakmakla suçladı.

Ford 39 bin Expedition ve Navigator SUV’u trafikten çekiyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting