Instagram ve Threads artık siyasi içerik önermeyecek

Instagram CEO'su Adam Mosseri Özür diledi

Instagram ve Threads akış önerilerinde bir değişikliğe gitti. İşte tüm detaylar.

Şirketin CEO’su Adam Mosseri’ye göre Meta artık her iki uygulamadaki kullanıcılara siyasi içerik önermeyecek. CEO, Kullanıcıların takip ettikleri hesaplardaki siyasi içeriği görmeye devam edeceğini ancak uygulamaların artık bu tür gönderileri “proaktif olarak öne çıkarmayacağını” söyledi. “Önümüzdeki birkaç hafta içinde” kullanıma sunulacak olan değişiklik, Instagram’ın Reels ve Explore gibi Meta’nın öneri algoritmalarının içerik veya gönderi önerdiği yerlerdeki herkese açık hesaplar ve Threads’de önerilen kullanıcılar için geçerli olacak. Mosseri bu konu hakkında ayrıntılı bilgi vermedi. Meta’nın neyin “siyasi” sayılacağını nasıl belirleyeceği ise şirketin bir sözcüsü tarafından açıklandı.

instagram

Şirket sözcüsü, “Siyasi içerik tanımımız, muhtemelen hükümet veya seçimlerle ilgili konularla ilgili olan içeriklerdir; örneğin yasalar, seçimler veya sosyal konularla ilgili gönderiler. “Bu küresel sorunlar karmaşık ve dinamik; bu sebeple bunları nasıl değerlendirdiğimize dikkat etmemiz lazım” ifadelerini kullandı.

Meta bu konulara ilişkin önerilerini varsayılan olarak sınırlayacak olsa da, bu tür içerikleri görmek isteyenler Instagram ve Threads ayarlarında değişiklik yapabilecek. Şirket, güncellemenin insanların takip etmeyi seçtikleri hesaplardaki gönderileri görme şeklini etkilemeyeceğini söyledi. Mosseri, “Amacımız, herkesin siyasi içerikle etkileşime girmeyi seçme seçeneğini korurken, bu içerikleri görmek istemeyen kullanıcıları korumak” ifadelerini kullandı. Siyasi içerikler artık özel olarak kullanıcılara sunulmayacak.

Yandex Ads : Uygulama geliştirenlerin gelirini arttırmaya yarayacak 5 ipucu