Meta o ülkede hizmetini sonlandırabilir!

Meta o ülkede hizmetini sonlandırabilir!

Facebook’un ana şirketi Meta, ülkenin önerdiği Bill C-18 yasasına yanıt olarak Kanadalıların haber içeriği paylaşmasını engelleyebileceğini söyledi. İşte detaylar.

İktidardaki Liberal hükümet tarafından bu yılın başlarında tanıtılan Çevrimiçi Haber Yasası, Facebook gibi platformları yerel haber kuruluşlarıyla gelir paylaşımı ortaklıklarına zorlamayı amaçlıyor. Mevzuat, ülkenin Google ve Meta tarafından gelen hatırı sayılır dirençten sonra 2021’in başlarında başarıyla kabul ettiği Avustralya Haber Medya Pazarlık Yasası’ndan sonra modellendi. Cuma günü geç saatlerde yayınlanan bir blog yazısında Meta, “Kanada’da haber içeriğinin paylaşılmasına izin vermeye devam edip etmeyeceğimizi düşünmek zorunda kalabileceğimiz konusunda şeffaf olmak” istediğini söyledi.

Meta o ülkede hizmetini sonlandırabilir!

Tehdit, Avam Kamarası Miras Komitesi’nin Meta’yı hafta başında mevzuatla ilgili bir toplantıya davet etmemesi sonrasında geldi. Google ise “Kanada kamu yetkilileriyle bu mevzuatla ilgili olarak her zaman dürüst ve adil bir tartışma ruhuna sahip olarak yaklaştık” dedi. Kanada hükümeti ve sosyal medya devi, CEO Mark Zuckerberg ve eski COO Sheryl Sandberg’in 2019’da parlamentonun etik komitesinden gelen mahkeme celplerini görmezden geldiğinden beri sert bir ilişki yaşıyor. Avustralya Haber Medyası Pazarlık Yasasını çıkardığında, Meta ülke içindeki tüm haber içeriğine erişimi kısa bir süreliğine kesti. Bununla birlikte, şirket sonunda Haber Kırpma gibi kuruluşlarla kapsamlarını sürdürmek için anlaşmalar imzaladı. Genel olarak uygulama yasaklanmayacak olsa da haber akışı durdurulabilir.

Google ve Netflix, ağ ücretleri üzerinden inceleme altında