Ana SayfaGenelMeta Apple cephesinde yeni bir dava daha gündemde

Meta Apple cephesinde yeni bir dava daha gündemde

Felix Krause’nin Meta’nın Facebook ve Instagram uygulamalarının iPhone sahiplerini web sitelerinde takip edebileceğini keşfetmesi bazı kişilerin hoşuna gitmedi.

Meta Apple cephesinde yeni bir dava daha gündemde! Bloomberg, kullanıcıların Meta’yı Apple’ın gizlilik odaklı Uygulama İzleme Şeffaflığı (ATT) özelliğinden kaçınmakla ve dolayısıyla yetkisiz veri toplamayı yasaklayan hem federal hem de eyalet yasalarını ihlal etmekle suçlayan önerilen iki toplu dava açtığını bildirdi. Meta, uygulama içi tarayıcısını kullandığınızda web sitelerine izleme kodu enjekte ederek ve uygulamaya izin verip vermediğinizden bağımsız olarak etkinliği izlemesine izin vererek bir geçici çözüm oluşturdu.

Apple ve Facebook

Apple, Nisan 2021’de yayınlanan iOS 14.5 güncellemesinin bir parçası olarak Uygulama İzleme Şeffaflığı’nı tanıttı. Bu teknoloji, uygulamalardan sizi izlememelerini istemenize izin veriyor, ama bunu açıkça etkinleştirmeniz gerekiyor. Meta ise kullanıcıları izlemeye izin vermeye teşvik etti ve ATT’nin bu yıl reklam gelirinde 10 milyar dolara mal olabileceği konusunda uyardı.

Apple yeni maske kararı ile şaşırttı

Meta Apple cephesinde yeni bir dava daha gündemde

Meta, Engadget’a yaptığı açıklamada iddiaları reddetti. Şirket, her iki davanın da “haksız” olduğunu ve kendisini “şiddetle” savunacağını söyledi. Ayrıca, uygulama içi tarayıcılarının, reklamlar da dahil olmak üzere gizlilik kararlarına saygı duyduğunu iddia etti.

Apple üçüncü taraf ödeme sağlayıcılarına izin verecek!

Davaların, birçok kullanıcı için tazminata yol açabilecek toplu dava statüsü kazanacağı kesin değil. Davalar başarılı olsun ya da olmasın, Meta, Apple ve gizlilik savunucuları arasındaki gerilimi gösteriyor.  Meta, eleştirmenler ve rakip şirketler daha fazla itirazda bulunsa bile, işini besleyen hedefli reklamları korumaya kararlı görünüyor.

SpaceX, Starlink ile ilgili ilginç bir hamle yapıyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting