Ana SayfaGenelMerkez Bankası faiz kararı sonrası dolar düşecek mi?

Merkez Bankası faiz kararı sonrası dolar düşecek mi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, faiz kararını duyurdu. Buna göre politika faizinin sabit tutulacağı açıklandı.

Merkez Bankası faiz kararı sonrası dolar düşecek mi? Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, günlerdir beklenen para politikası kurulu toplantısını bugün gerçekleştirdi. Toplantının ardından ilgililerinin merakla beklediği faiz kararı da duyuruldu. Merkez Bankasının kararı, beklentiler dahilinde gerçekleşti ve politika faizinde herhangi bir değişikliğe gidilmedi. Böylece banka üst üste üçüncü kez faizleri sabit tutma kararı vermiş oldu. İşte haberin detayları!

Merkez Bankası faiz kararı sonrası dolar düşecek mi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bugün Şahap Kavcıoğlu başkanlığında toplandı. Finans çevreleri bu toplantıdan nasıl bir karar çıkacağını merakla bekliyordu. Zira Rusya-Ukrayna savaşı sonrasında dolar kuru 14 lira 80 kuruşa kadar tırmanmıştı. Hal böyle olunca Merkez Bankası’nın bir faiz indiriminde bulunmasının çok kolay olmayacağı ifade ediliyordu. Her ne kadar faizlerin artması gerektiği ileri sürülse de Merkez Bankası’nın faizleri arttırmak yerine sabit bırakacağı tahmin ediliyordu.

Merkez Bankası dolar ve enflasyon

İşte finans çevreleri tarafından yapılan bu tahminler gerçeğe dönüştü ve Merkez Bankası bir kez daha politika faizini 14 olarak belirledi. Bu kararın sonrasında dolar/TL’de çok ciddi bir kırılım yaşanmazken haberin yazıldığı dakikalarda kurun 14 lira 60 kuruş civarında seyrettiğini söyleyebiliriz. Böylelikle banka üst üste üçüncü defa faizleri sabit tutma kararı verdi. Eylül ayında başlayan faizleri aşağı çekme serüveninin üçüncü defa es geçildiğini görmüş olduk. Bakalım bankanın ilerleyen aylardaki politikası nasıl olacak? Bekleyip göreceğiz.

GeForce NOW ile PC oyun ekosisteminin kapılarını aralayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting