Ana SayfaGundemMerkez Bankası dolar tahmini yok artık dedirtti: Endişe havası sürüyor

Merkez Bankası dolar tahmini yok artık dedirtti: Endişe havası sürüyor

Merkez Bankası dolar tahmini şaşkınlık yarattı. Konuyla ilgili yapılan anket sonuçları beklenenden daha farklı çıktı. Hadi gelin merak edilen detaylara birlikte bakalım.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası dolar tahmini endişe havasının devam etmesine neden oldu. Yıl sonu dolar ve enflasyon tahmini ile birlikte birçok kişinin umutları azaldı. Özellikle enflasyon beklentisi endişe havasının iyice artış göstermesine neden oldu. Türkiye’de dolar ve enflasyon her şeyin fiyatında korkunç bir artışa neden oluyor.

Herhangi bir teknoloji mağazasına gittiniz ve karşınıza akıllı telefonlar ya da bilgisayarlar gibi donanımlar çıktı. Bunları almak istediğinizde muhtemelen fiyat etiketi size ürkütücü görünebilir. İşte böylesine yüksek miktara sahip fiyatların ortaya çıkmasına neden olan ana etken enflasyon ve dolar.

Merkez Bankası dolar tahmini açıklandı

Merkez Bankası tarafından yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 34,06 olarak kaydedildi. Bir önceki anket döneminde enflasyon beklentisi yıl sonu için yüzde 29,75 oranındaydı. Dolar beklentisi ise yıl sonu için 16,04 olarak kayıtlara geçti. Önceki dolar beklentisi 16,13 TL olarak kaydedilmişti.

Merkez Bankası dolar tahmini

Merkez Bankası’nın 12 ay sonrası enflasyon beklentisinin önemli ölçüde arttığı görülüyor. Bu durumda aklınıza gelebilecek tüm ürünlerde çok daha fazla enflasyon ortaya çıkacak. Yani teknoloji mağazasına gittiğinizde kulaklık modellerinden bilgisayar SSD kartlarına kadar her şeyin daha pahalı olduğunu görmeniz mümkün. 12 ay sonrası için ne yazık ki tablo olumsuz.

Dijital banka sistemi kuruluyor: Herkese kredi verilecek

Merkez Bankası dolar tahmini çok küçük bir miktara düşmüş gibi görünse bile yine de karamsar bir tablo var. Birçok yabancı banka doların yıl sonunda 20 TL seviyelerine kadar çıkmasını bekliyor. Elbette bu durum yine ciddi bir enflasyon yaratacak. Konuyla ilgili gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting