Made in Turkey ifadesi tarih oldu!

Made in Turkey ifadesi tarih oldu

Resmi Gazete’de yayınlanan genelgeye göre Made in Turkey ifadesi tarihe karıştı. İşte detaylar!

Made in Turkey ifadesi tarih oldu! Bildiğiniz gibi Türkiye tarafından üretimi gerçekleştirilen ürünlerin ambalajında Made in Turkey ifadesi yer alıyor. Biz de bu ifadeyi gördüğümüz zaman malın yerli olduğunu anlamış oluyoruz. Ancak Resmi Gazete’de yer alan genelgeye göre yurt dışına ihraç edilen yerli malların üzerinde bu yazı yer almayacak. Artık Made in Turkey yerine Made in Türkiye ifadesi kullanılacak.

Made in Turkey ifadesi tarih oldu

Made in Turkey  ifadesi tarih oldu!

Resmi Gazete’de yayınlanan genelgede şu ifadeler kullanıldı: “Türkiye Cumhuriyeti Devleti; binlerce yıllık devlet geleneğinin ışığında, kadim Türk milletine yakışır, nitelikli ve değerli çalışmalar gerçekleştirerek milletimizin kültür ve değerlerini muhafaza etmeyi ve yüceltmeyi temel görevlerinden biri olarak kabul etmiştir.”

“Yurt içi ve yurt dışında bu anlayışla sürdürülen çalışmalarda; Türk milletinin köklü tarihinden gelen değerlerine büyük bir özen gösterilerek, ‘Türkiye’ markası ulusal ve uluslararası mecrada ülkemizin çatı markası olarak kabul edilmiştir. ‘Türkiye’ ibaresi Türk milletinin kültür, medeniyet ve değerlerini en iyi şekilde temsil ve ifade etmektedir. Bu kapsamda· ihraç ürünlerimizde ‘Made in Turkey” yerine ‘Made in Türkiye’ ibaresi kullanılmaya başlanarak, ülkemizin uluslararası ticarette gururu olan ürünlerimiz ‘Türkiye’ ibaresi ile tanıtılmış ve tüm dünya ile buluşturulmuştur. Bundan sonra da her alanda Devletimiz ve milletimizin binlerce yıllık birikiminin ‘-Türkiye’ markası altında temsili hedeflenmektedir.”

 “Bu çerçevede, ‘Türkiye’ markasını güçlendirme çalışmaları kapsamında; başta diğer devletler ve uluslararası kurum ve kuruluşlarla resmi ilişkilerde olmak üzere, her türlü faaliyet ve yazışmalarda ‘Turkey’, ‘Turkei’, ‘Turquie’ vb. ibareler yerine ‘Türkiye’ ibaresinin kullanımı konusunda gerekli hassasiyet gösterilecektir.”

Google, çalışanlarının ofise dönüşünü bir kez daha erteledi!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir