Ana sayfa Gundem Savunma Sanayisine Ayrılan Bütçe Yarı Yarıya Arttırıldı

Savunma Sanayisine Ayrılan Bütçe Yarı Yarıya Arttırıldı

Savunma Sanayi için ayrılan bütçe orta vadeli planda büyük oranda arttırıldı. Yeni Mali Plan’a göre neredeyse yarı yarıya artan savunma sanayi harcalamaları, önceki yılların yaklaşık iki katı düzeyine ulaştı. Detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

Savunma sanayi harcamalarına büyük önem veren Türkiye, yakın dönemde pek çok farklı araç ve teknoloji için yatırımlarda bulundu. TAİ bünyesinde geliştirilen insansız hava araçları, ATAK helikopteri, yerli savaş uçağı projesi ve ASELSAN gibi pek çok kurum ve kuruluşta üretilen yerli teknolojiler, büyük oranda yatırım aldı. Ayrıca, Rusya’dan satın aldığımız S-400 füzeleri de askeri anlamda yapılan önemli yatırımlar arasında yer alıyor. Orta vadeli mali planların yayınlanmasıyla birlikteyse savunma sanayi için ayrılan bütçenin büyük oranda arttırılacağı açıklandı.

Yüksek Planlama Kurulu tarafından Resmi Gazete’de yayınlanan Orta Vadeli Mali Plan’a göre Türkiye’nin savunma sanayi harcalamaları %43 oranında arttırıldı. 2018 yılı olan 40.8 milyar liraya ulaşan ödenek, 2017 yılında ise 41.3 milyar liraya çıkarıldı. 2017’nin son çeyreğindeyken gelen %43 artış ise pek çok kişiyi şaşırttı. Anlaşılan o ki yılın son 3 ayında savunma sanayisi için büyük yatırımlar yapılacak.

Savunma sanayi harcamalarının yanında bir diğer dikkat çeken artış ise Cumhurbaşkanlığının bütçesinde oldu. %30 oranında arttırılan büyçe 845 milyon liraya ulaştı. Önceki bütçe ise 648 milyon liraydı.

Tepkiler üzerine geri çekilen %40 düzeyindeki motorlu taşıtlar vergisinin de arttırılma nedeni olarak savunma sanayisi harcalamalarındaki artışlar gösteriliyordu.

Tesla Sürücüsüz Tırının Tanıtımını Erteledi

 

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

instagram şifre kırma 2020

Instagram şifre kırma ve Instagram hesap çalma mümkün mü?

Instagram şifre kırma ve Instagram hesap çalma mümkün mü? Instagram hesabı çalmaya çalışmadan önce sizleri haberimize alalım. Instagram kullanımı artık Facebook’u geçmiş durumda. En...

Son Haberler