M4’lü MacBook Pro’lar Bu Tarihte Satışa Çıkacak

macbook air

Ekran analisti Ross Young yayınladığı son raporda M4 işlemcili yeni MacBook Pro’ların çıkış tarihini onayladı.

Ross Young’a göre M4’lü MacBook Pro modelleri 2024’ün son çeyreğinde piyasaya sürülecek. Young, 14 ve 16 inç’lik yeni MacBook Pro’ların panel sevkiyatının 3. çeyrekte başlayacağını, bu durumun da 4. çeyrekteki Mac lansmanını işaret ettiğini söyledi. Gazeteci Mark Gurman da yeni nesil MacBook’ların sene sonunda geleceğini, ayrıca Mac mini’nin de M4’le çipiyle yenileneceğini belirtmişti.

Giriş seviyesi 14 inç’lik Pro modelinde M4 çipi olacaktır. Ancak daha üst seviye olan modellerde M4 Pro ve M4 Max çipleri kullanılacaktır. Mac mini’nin M4 ve M4 Pro seçenekleriyle çıkması bekleniyor. M4’lü MacBook Air, Mac Studio ve Mac Pro da 2025’te satışa sunulacak. iMac’in M4’le ne zaman yenileneceği belli değil.

macbook pro

Apple’ın açıklamasına göre M4 yongasında 4’ü performans, 6’sı verimlilik olmak üzere yeni bir 10 çekirdekli CPU yer alıyor. Yeni M serisi işlemci 2. nesil 3 nm süreciyle üretildi. Çipte yeni bir Display Engine (Görüntü Motoru diyebiliriz) yer alıyor. M4, M2 işlemcisine göre %50’ye kadar daha hızlı CPU performansı ve dört kat kadar daha hızlı render performansı sunuyor. Yeni yonga Dynamic Caching (Dinamik Önbelleğe Alma) özelliğiyle profesyonel uygulamalarda ve oyunlarda önemli ölçüde yüksek performans gösteriyor. Ray Tracing özelliği de var.

Yeni nesil yongada yapay zeka özelliklerinin üstesinden gelmek için gelişmiş Neural Engine bulunuyor. Apple’a göre M4’te şirketin şimdiye kadarki en güçlü Neural Engine’ı yer alıyor ve saniyede 38 trilyon işlem yapabiliyor.

Apple Pay Later özelliği iptal edildi