100 milyonluk kripto soygununun arkasından Kuzey Kore çıktı

kripto para

100 milyon dolar değerinde kripto paranın çalındığı kripto soygununun arkasından Kuzey Kore destekli hacker grubu çıktı.

Her ne kadar son dönemde oldukça sıkıntılı bir dönemden geçiyor olsa da, kripto pazarı son yıllarda büyük bir hızla büyüdü ve toplam hacmi bir trilyon doları aşan bir pazar haline geldi. Kripto pazarı büyüdükçe bu pazarın açıklarını istismar etmek için harekete geçen siber suçluların ve dolandırıcıların sayısı da hızla arttı. Bugün geldiğimiz noktada artık kripto soygunları siber suçluların başlıca gelir kaynaklarından biri haline gelmiş durumda.

Hatırlarsanız daha geçen hafta yeni bir kripto soygunu haberi daha gelmişti. Horizon platformunun sahibi olan Harmony adlı şirket, bir açıklama yayınlayarak 100 milyon dolar değerinde kripto paranın çalındığını açıklamıştı.

kripto soygunu

Geçtiğimiz hafta yaşanan bu kripto soygununu inceleyen araştırmacılar, bu soygunun arkasında Kuzey Kore destekli bir hacker grubunun olduğunu tespit etti. Lazarus Group adlı bu hacker grubunun Kuzey Kore devleti tarafından desteklendiği biliniyor. Üstelik bu Lazarus Group’un haberlere çıkan ilk kripto soygunu da değil. Hacker grubu daha önce de gündem yaratacak kadar büyük siber soygunlara imza atmıştı.

Bu siber soygunu araştıran Elliptic adlı blockchain analiz şirketi, çalınan kripto paraların Tornado Cash platformu üzerinden 85.837 ETH’ye çevrildiğini açıkladı. Kripto para transferi için kullanılan Tornado Cash, illegal yollardan elde edilen kripto paraların aklanması için kullanılan platformların başında geliyor. Şu ana kadar soyguncuların 39 milyon dolar değerindeki kripto parayı Tornado Cash aracılığıyla aklayıp kendi hesaplarına yolladığı belirtiliyor. Bu soygunu araştıran bir diğer blockchain analiz şirketi olan Chainalysis de Elliptic’in bu bulgularını doğruluyor.

M2’li yeni MacBook Air’in çıkış tarihi belli oldu