Kripto paralarla suç işlemek mümkün mü? Korkunç iddialar var!

Bitcoin Kasım ayında çıldırdı

Kripto paralarla suç işlemek bugünlerde biraz fazla tartışılıyor. Bitcoin gibi kripto paraların yükselişi bu tartışmaların ana kaynağı. Hadi gelin konuyla alakalı tüm detaylara birlikte bakalım.

ABD’de yaşanan bir olay kripto paralarla suç işlemek mümkün mü sorusunu tekrardan gündeme getirdi. Bu olayı açıklamadan önce bilmeyenler için kısaca karanlık web kavramına bakalım. Normal şartlarda Google üzerinden web sitelerine girdiğinizde ya da arama yaptığınızda karşınıza çıkanlar standart web portallarıdır. Ancak karanlık web platformlarını kendi bünyesinde toplayan Torrent siteler, işi farklı boyuta taşıyor.

Karanlık internet üzerinden uyuşturucu satmak ya da kiralık katil tutmak mümkün. Bu tür suç şebekeleri ne yazık ki karanlık internette yoğun bir şekilde yer alıyor. ABD’de yaşayan bir kadın bu siteleri kullanmaya çalıştı.

Kiralık katil tutmak için harekete geçti

Kelly Harper isimli bir kadın internet üzerinden Bitcoin ile kiralık katil tutmak için bazı işlere girişti. Öncelikle Torrent sitelerini kontrol etti ve burada yer alan kiralık katil tutma sitelerini inceledi. Yaptığı araştırmada bunun kripto paralarla mümkün olduğunu gördü.

Kripto paralarla suç işlemek
37 yaşındaki bu kadın Ekim ve Aralık aylarında internet üzerinden kiralık katil araması yaptı. Yaptığı aramalar sonucunda henüz kiralık katil tutup tutmadığı bilinmiyor. İşin kötü tarafı da tam olarak bu. Normal şartlarda herhangi birisinin suçlu olduğu veya tamamen masum olduğu söylenir. Fakat bu kadın için hiçbir karar verilemiyor.

İnternet üzerinden Bitcoin ile kiralık katil tutmak istediği suçlaması bu kadına yönlendirildi. Yapılan çalışmalarda kadının suçlu bulunması halinde 10 yıl süreyle hapis cezasına çarptırılma ihtimali bulunuyor. Fakat ABD Adalet Bakanlığı henüz konuyla ilgili net bir karar vermedi.

Peki sizce kadın burada suçlu mu? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.