Kripto para terimini duyanların oranı yüzde 99

Kripto paralarda yön Bybit kripto yatırımı kripto yatırımları

Paribu, bu yıl FutureBright Group’un desteğiyle gerçekleştirdiği Türkiye’nin en kapsamlı “ Kripto Para Bilinirlik ve Algı Araştırması”nın dördüncüsünü yayınladı. Paribu ve FutureBright Group’un iş birliğinde hazırlanan “Kripto Para Bilinirlik ve Algı Araştırması-2023”ün sonuçları,  blokzincir sektörüne dair ilgi çekici veriler sundu.

Daha önceki yıllarda olduğu gibi yine “en kapsamlı” olma niteliği taşıyan araştırma; Türkiye’de kripto para ekosisteminde yaşanan gelişmelere ayna tutmak, elde edilen verileri kamu ve paydaşlarla paylaşmak,  beklentileri, motivasyonları ve bariyerleri tespit etmek ve çıkan sonuçlar nezdinde yapılabileceklere dair doğru bir yol haritası çıkarmak amacını taşıyor.

Yüz yüze görüşme tekniğiyle yapılan ve tüm Türkiye’yi temsil eden bir örneklem grubu üzerinde gerçekleştirilen araştırmada son 1 yılda sektörde yaşanan gelişmelerin etkisi sonuçlara yansıdı. Araştırma sonuçları; bilinirlik, deneyim, teknoloji ve demografi olmak üzere 4 başlık altında toplandı.

Kripto para

Bilinirlik oranı yüzde 99’a ulaştı

Bilinirlik oranı her yıl artış göstermeye devam ediyor. Bu yıl kripto parayı duyanların oranı yüzde 99 olarak tespit edildi. Bununla birlikte işlem yapanların oranı da geçtiğimiz yıla göre iki katına yükselerek yüzde 25,1 oldu.

İşlem yapma oranları artsa da işlem tercihleri geçtiğimiz senelerle benzer şekilde ilerliyor. İşlem yapanların %60’ı Bitcoin’i tercih ediyor. Kripto paranın kullanım amaçları sorulduğunda ise; kripto parayı duyan her 4 kişiden 3’ü, kısa vadeli alım satım işlemi için kullanıldığını ifade etti. İşlem yapanlarda da her 5 kişiden 4’ü aynı görüşte.

İşlem platformları araştırmalar için de tercih ediliyor

Bu yıl elde edilen çarpıcı sonuçlardan biri, kripto parayla işlem yapanların yüzde 52’sinin, bu alandaki araştırmaları için kripto para platformlarını tercih etmesi oldu. Yakın çevre tavsiyesi ve internet araştırmaları ise, tercih edilen diğer araştırma kaynakları arasında yer alıyor.

İşlem platformları özelindeki önemli verilerden bir diğeri, yerli işlem platformlarını tercih edenlerin oranındaki artış oldu. Geçtiğimiz yıl yüzde 51 olan bu oran, yüzde 64’e yükseldi.

Ukrayna, 13 milyon doların üzerinde kripto para topladı

En çok tercih edilen ikinci yatırım aracı oldu

Yatırım tercihlerinde geçtiğimiz yıla göre değişiklikler tespit edildi. Yüzde 29 ile en çok tercih edilen ikinci yatırım aracı oldu. Gayrimenkul ise, yüzde 30 ile ilk sırada yer aldı.

Bununla ilişkili olarak duyanların yüzde 49’u, işlem yapanların ise yüzde 75’ine göre,  güvenilir bir yatırım aracı olarak görülüyor.  Bu listenin başında da yüzde 82 ile yine gayrimenkul yer alıyor.

Yatırım aracı olarak tercih edilmesinin ve güvenilmesinin yanı sıra,  işlem yapanların memnuniyet seviyesi de yükseldi. Katılımcıların yüzde 86’sı işlem deneyiminden memnun olduğunu, yüzde 81’i de işlem yapmayı kolay bulduğunu dile getirdi.

Kadınlar daha çok işlem yapıyor

Araştırmanın demografik verileri incelendiğinde; kripto parayı duyan kadınların, erkeklere göre işlem yapmaya olan ilgisinin daha yüksek olduğu tespit edildi. Duyan kadınların yüzde 29’u işlem yaparken erkeklerde bu oran yüzde 23.

Sosyoekonomik açıdan bakıldığında da geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi en çok işlem yapan grup yüzde 60,4 ile C1 oldu.

Kripto paralarla kredi kartı

Dikkat çeken sonuçlar

Araştırmada ortaya çıkan diğer bulgular şöyle:

  • Bilinirlik oranı %99.
  • Gelecekte daha çok kullanılacağını düşünenlerin oranı %39.
  • Duyan kadınların %29’u işlem yapıyor.
  • İşlem yapan her 10 kişiden 8’i  blokzincir teknolojisini kullandığını biliyor.
  • Yerli işlem platformlarının tercih edilme oranı %64.
  • Her 2 kişiden 1’i yüksek getiri beklentisiyle  işlemi yapıyor.
  • İşlem yapan her 10 kişiden 7’si  güveniyor.

Huawei FreeBuds SE 2: Uygun fiyata minimal tasarım ve keyifli deneyimler sunuyor


Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir