Kripto Para kullanıcılarını uyardı

kripto para

Türkiye’deki kripto para birimi kullanıcı eğilimlerini araştırıldı. Araştırmaya göre, Türkiye’deki kripto para kullanıcılarının yarısından fazlası siber suçlardan etkileniyor.

Kaspersky, araştırma için yaptığı ankette katılanların %41’inin kripto para kullanıcılarını ilgilendiren potansiyel siber tehditler hakkında bilgi sahibi olduğunu düşündüğünü, %9’unun ise konu hakkında hiç bilgisi olmadığını tespit etti. Katılımcıların %59’unun kripto para birimi suçlarından etkilendiğini ve sahiplerinin %40’ının da mevcut koruma sistemlerinin etkili olduğuna inanmadığını ortaya koydu.

kripto para

Kullanıcılar sanal para birimi tehditlerine aşina mı?

Yapılan araştırmada, kullanıcıların sanal para birimi sahiplerinin karşı karşıya olduğu potansiyel tehditlerin farkında olmadığı görülüyor. Sanal para biriminin artan popülaritesine rağmen, ankete katılanların yalnızca %41’i onu kullanmanın potansiyel riskleri hakkında iyi derecede bilgi sahibi olduğunu düşünürken, %9‘u ise hiçbir bilgiye sahip değil. Ayrıca, bu tehditlere ilişkin farkındalık yaş azaldıkça artıyor. Buna göre, 35 yaşın altındaki genç tüketicilerin konuyla alakalı daha fazla bilgi sahibi olduğu da ortaya konuluyor.

Sanal hırsızlık ve dolandırıcılık gibi siber tehditler, sanal para birimini kullanmanın en yaygın olumsuz yönleri arasında görüyor. Katılımcıların sırasıyla %25 ve %26‘sı bunları en önemli endişeleri olarak belirtiliyor. Ankete katılanların %23’ü ise kripto para birimine sahip olmasalar bile kripto tehditlerinin hedefi haline gelebileceklerinin farkında bile değil.

Tehditlere ve endişeler bölgeye göre değişiyor!

Güney Afrika ve Asya-Pasifik ülkelerindeki durumu da gözler önüne seren Kaspersky, Güney Afrika’da %23 ve Asya Pasifik’te ise  %15 oranında sahte uygulamalar olduğunu  belirtiyor. Araştırmaa göre, Güney Afrika’da %16 ve Asya Pasifik’te %15 oranında  kaygılar olduğunu  ortaya koyuluyor. Avrupa’da ise bu konuda önemli sorunun, yetişkinlere yönelik web sitelerindeki tarama geçmişini ifşa etmekle tehdit ettikleri haraç saldırılarının %13 oranında olduğu görülüyor.  

Windows 11 iPhone desteğine kavuşuyor!


Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir