Ana SayfaGundemKimin akciğeri daha iyi çalışıyor?

Kimin akciğeri daha iyi çalışıyor?

Biliyoruz kullandığımız başlık size sigarayı özendirebilir ya da bu haberimizle sizi sigaraya yönlendirdiğimizi düşünebilirsiniz ama haberimiz tamamen bir bilim-teknik haberi. Hepsi ve daha fazlası haberimizde yer alıyor.

Amsterdamdaki European Respiratory Society; sigara içen ve içmeyenlerin ciğer performanslarını ölçecek bir test yaptı. Çıkan test sonuçları ise bir hayli enteresan.

Çıkan araştırma sonuçları her şeyin genetikle alakalı olduğunu bizlere gösteriyor. Sigara içen insanların genç yaşta vefat etmeyeceği araştırma ile ortaya çıkmış oldu.

Araştırmacılar; ölüm ve ciğer kapasitesinin tamamen genetik ile alakalı olduğunu sigara içmediği halde ciğer kapasitesinin düşük olduğu insanların da olabileceğini belirtti.

Tüm bu sonuçlar 50.000 denekten çıkan bilgilerle ortaya çıkmış durumda. DNA’nın ve yaşanılan çevrenin sigara kullanımına neden olduğu yapılan test sonucu ile ortaya çıkmış oldu.

ciğer kapasitesi

Araştırmacılar bundan önceki testte 500.000 denek üzerinde sigara kullanımı ile ilgili bir test yapmıştı. Bu test hep sigara kullananlar üzerineydi.

Bu testte de; az sigara kullananın ciğer kapasitesinin çok sigara içine göre daha düşük olduğu ortaya çıktı. Ciğer kapasitesinin DNA ile alakalı olduğu bu testlerle birlikte kanıtlanmış oldu.

Facebook’tan sığınmacılara ücretsiz internet!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting