Ana SayfaGenelJoe Biden seçimleri kazandı: Bunun teknolojiye etkisi ne olacak

Joe Biden seçimleri kazandı: Bunun teknolojiye etkisi ne olacak

Büyük bir yarışa giren Joe Biden, seçimleri kazandı. Uzun soluklu bu yarış oldukça yorucuydu. Peki ortaya çıkan bu durumun teknolojiye etkisi ne olacak?

Buna karşı çıkalım veya destekleyelim fark etmez, Joe Biden seçimleri kazandı ve bunun teknolojiye mutlaka etkisi olacak. Bazıları olumlu senaryolar çizerken kimileri ise daha büyük sorunlarla karşılaşacağımızı söylüyor. Genel olarak bakıldığında bazı ülkeler için olumlu bazıları içinse karamsar senaryo çizmek mümkün.

Her şeyden önce Ticaret Savaşları ile başlamak gerekiyor. Her ne kadar Donald Trump ve Yeni ABD Başkanı Çin’e baskı yapma konusunda birleşse bile, bu konuda farklı düşünüyorlar. Yeni ABD başkanı Çin ile ticareti destekliyor.

Joe Biden etkisi teknolojiye nasıl yansıyacak?

Yeni ABD Başkanı tarafından yapılan açıklamalarda güç Birliği çağrısı ön planda. Küresel iklim değişikliğinden nükleer programlara kadar neredeyse her alanda değişiklik talebini görmek mümkün. Ona göre dünya ortak bir paydada buluşmalı.

Joe Biden seçimleri kazandı

Donald Trump daha ulusalcı olarak görülüyordu. Yeni başkan ise ağırlıklı olarak küreselci diyebiliriz. Yani Asya ve diğer ülkelerle ticari anlaşmaları destekliyor. Huawei ve TikTok gibi platformlara aşırı derecede baskı kuran Trump, yoğun eleştirilere maruz kalmıştı. Şimdi ise yeni başkanın bu konuda biraz daha uzlaşmacı yaklaşacağı düşünülüyor.

Yeni ABD Başkanı elbette Çin ile koşulsuz bir yakınlaşma taraftarı değil. Ona göre Çin’in bazı konularda düzenleme yapması gerekiyor. ABD vatandaşlarından veri ihlalleri yapması Çin ile ilişkileri olumsuz etkileyecektir. Biraz da işin ulusal boyutuna gelmen gerekiyor.

Türkiye için Biden tarafından yapılan açıklamalar çoğu kişi tarafından biliniyor. Yeni ABD Başkanı muhtemelen Türkiye’ye baskıları biraz daha artıracak. Bu durum aynı zamanda döviz fiyatlarındaki artışı hızlandırır. Yurtdışından gelen teknolojik cihazlar döviz ile Türkiye’ye ulaştığı için fiyatlarda biraz daha artış görebiliriz. Peki sizce Yeni ABD başkanı ne tür değişikliklere neden olacak? Tahminlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU