Ana SayfaGenelSiber saldırganlar deprem fırsatçılığı yaptı işte detaylar

Siber saldırganlar deprem fırsatçılığı yaptı işte detaylar

Her seferinde farklı bir dolandırıcılıkla gündeme gelen siber saldırganlar, deprem fırsatçılığı yapıyor. Hadi gelin detaylara birlikte bakalım.

Bildiğiniz üzere İzmir depremi sonrasında Türkiye geneli çok büyük bir yardımlaşma ağı kuruldu ve Siber saldırganlar deprem fırsatçılığı yaptı. AKUT ve AFAD, yardım konusunda öncü kurumlar olarak karşımıza çıktı. Yerli siber güvenlik ürünleri üreticisi olan bir şirket ise, bu konuda herkesi sarsacak açıklamalar yaptı.

Berqnet Firewall Müdürü Hakan Hintoğlu tarafından yapılan açıklamalara bakılırsa, dolandırıcıların doğal afet sonrasında insanlarda oluşan duygusal boşluklardan yararlandığı görülüyor. Dolandırıcılar, deprem sonrasında insanlardan yüklü miktarda para topladı veya onların kişisel verilerini çaldı.

Siber saldırganlar boş durmuyor

Tüm Türkiye’nin İzmir depremi konusunda birbirine kenetlendiği vakitlerde, bazıları bunu dolandırıcılık için kullanmayı tercih etti. Kişisel verileri çalarak bunları karanlık yerlerde satışa sundular.

- Reklam -

Siber saldırganlar deprem fırsatçılığı

Hintoğlu tarafından yapılan açıklamalarda, “Yardımlaşmanın bu denli yoğun olduğu zamanlarda insanları zayıf noktalarından vurmanın peşinde olan siber saldırganların da ‘İzmir’e Bağış’, ‘İzmir’e Yardım’ gibi çağrılarla yalnızca paranın değil kişisel verilerin de peşinde olduğunu görüyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Türkiye’de bugüne kadar siber dolandırıcılık problemleri ortaya çıktı. Ancak hiç kimse kolay kolay deprem ve diğer felaketlerden yararlanmaya çalışmıyordu. Hackerlar şimdilik tespit edilemedi. Ancak tüm vatandaşların bu konuda dikkatli olması ve güvenmedikleri platformlara bağlanmaması gerektiği ifade ediliyor.

Kart bilgileri, kimlik bilgileri ve kartınıza ait şifreler bu kişiler tarafından ele geçirilebilir. Bununla ilgili karşılaştınız sorunları yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting