Ana SayfaGenelJeff Bezos Amazon yüzünden zor durumda

Jeff Bezos Amazon yüzünden zor durumda

İşçilerinin ilk kez bir sendika seçimini kazanmasından haftalar sonra Amazon, örgütlenme çabalarına dahil olan iki çalışanını işten çıkardı.

Jeff Bezos Amazon yüzünden zor durumda. Motherboard’ın haberine göre Amazon, 1 Nisan’daki seçim zaferinden bu yana ilk kez sendika kampanyasına katılan işçileri zorladı, ancak  şirketin bu eylemleri misilleme olarak yapıp yapmadığı henüz belli değil.

Amazon İşçi Sendikası (ALU) için bir depo işçisi ve iletişim lideri olan Mat Cusick, 3 Mayıs’ta işten çıkarıldığına dair bir bildirim aldığında sevdiği birine bakmak için COVID-19 izninde olduğunu söyledi. Amazon’un bu izni vermesinin nedeni ise Cusick’i “işten ayrılma nedeniyle gönüllü istifa” gibi görünüyor.

Jeff Bezos Amazon

Diğer organizatör Tristan Dutchin ise üretkenlik hedeflerini karşılayamadığı gerekçesiyle dört gün sonra kovulduğunu söylüyor. Sendikanın basın sözcüsü olan Dutchin, “Bunun misilleme olduğuna inanıyorum” diyor.

Jeff Bezos Amazon

Jeff Bezos Amazon yüzünden zor durumda

Amazon, New York, JFK8 işçi örgütlenmelerinin her iki tarafındaki işçileri de kovmuştu. Mart 2020’de şirket, Amazon’un işçileri COVID-19’dan korumadığı iddiasını protesto eden Chris Smalls’ın işine son verdi. Smalls artık ALU’nun başkanı. Mahkemelik olan bu işten çıkarmada, nisan ayında verilen kararla şirkete,  Smalls’ın işe geri iadesinin yapılması emredilmişti.

Jeff Bezos Amazon

Geçen hafta Amazon, şirketin JFK8’deki sendika karşıtı çabalarında yer aldığı söylenen altı üst düzey yöneticiyi de işten çıkarmıştı. Yaptığı açıklamada Amazon, iddiaları reddederek yöneticilerin  “yönetim değişikliklerinin” bir parçası olarak onları ihraç edildiğini söylemişti.

Bir yazım hatası 36 milyon dolarlık kripto paraya mâl oldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting