iPhone SE 4 İlkbaharda Satışa Sunulacak

iPhone kullanıcıları alarm sorunuyla

Haftalardır iPhone SE 4 hakkında yeni bir gelişme gündeme gelmemişti. Fakat Güney Kore medyasında çıkan bir haber sessizliği bozdu.

Yeni rapora göre iPhone SE 4 önümüzdeki ilkbaharda çıkacak. Bununla birlikte rapor telefonun A17 Pro işlemcisinden güç alacağını vurguluyor. Aslında bu haber yeni bir şey içermiyor, daha önce söylenenleri bir kere daha onaylamış oluyor. 4. nesil iPhone SE’le ilgili bir durum da var. Bilindiği üzere Apple Intelligence, iPhone 15 Pro’larda çalışacak. Her iki telefonda da A17 yongaseti var. Yapay zeka özellikleri için de minimum A17 ve M1 işlemcisi lazım. iPhone SE 4’ün dedikodularını doğru kabul edersek, telefon işlemci yönünden Apple Intelligence’ı destekliyor. Muhtemelen yeni iPhone SE RAM konusunda düşük kalacağından yapay zeka özelliklerinden yararlanamayacak. Apple Intelligence için 8 GB bellek gerekiyor. iPhone 15 Pro’larda 8 GB RAM var.

iphone se 4

Yeni iPhone SE hem tasarım hem de donanım açısından önemli değişiklikler içeriyor. Ghost kod adıyla bilinen cihaz, iPhone 14’ü temel alan yeni tasarıma sahip olacak. Hatta iPhone 14 kasasının daha değiştirilmiş hali de diyebiliriz. Cihazda iPhone 15 Pro’larda kullanılan Eylem tuşu da bulunacak. Sesli/Sessiz anahtarı yerine gelen bu tuş özelleştirilebiliyor. El feneri, odak, kamera veya farklı işlevler eylem düğmesine atanabiliyor.

Telefonda 48 MP’lik tek arka kamera, Face ID, USB-C ve OLED ekran olacak. Cihazda iPhone 14 pilinin kullanılacağı söyleniyor. iPhone SE 3’le karşılaştırma yapacak olursak, iPhone 14’ün pili 3279 mAh, iPhone SE 3’ün ise 2018 mAh. Arada 1250 mAh üstünde fark var. Bu artış iPhone SE 4’e daha uzun pil ömrü sağlıyor. Apple maliyeti düşürmek için mevcut parçalardan yararlanıyor. iPhone SE 2’de de iPhone 8’in pili kullanılmıştı. Aynı durumun yeni iPhone SE’de geçerli olması şaşırtıcı değil.

iPhone 16 Pro’lar Yeniden Sızdı