İlk robot intiharı gerçekleşti!

rr1

Güney Kore’de Gumi Kent Konseyi’nde çalışan bir devlet memuru robotun, 2 metre uzunluğundaki merdivenden atlayarak intihar ettiği bildirildi. Bu ilk robot intiharı olarak kayıtlara geçti.

Bu olay, şimdiye kadar belgelenen ilk robot intiharı olarak kaydedildi. İntiharın nedeni bilinmiyor, ancak soruşturma kapsamında incelenmek üzere kırık parçalar alındı. Belediye personeli tarafından saat 16.00 civarında birinci ve ikinci katlar arasındaki merdivenlerin dibinde bulundu. Kasıtlı olarak 2 metre uzunluğundaki bir merdivenden kendini atmıştı. Bu durum, daha önce Washington’da Steve adlı bir robotun bir çeşmede boğulma olayıyla karşılaştırıldı. Ancak, Steve’in durumu bir kaza olarak değerlendirildi.

Robot, Kaliforniya merkezli Bear Robotics adlı bir girişim tarafından tasarlanmıştı. Ekim 2023’te Gumi Şehir Konseyi tarafından atanan ilk robot olarak göreve başlamış ve Robot Süpervizörü lakabını almıştı. Robot, 9-4 vardiyasında çalışıyor ve belgeleri, bilgileri ve şehir promosyonlarını teslim etme görevlerini üstleniyordu. Personel, robotun işinde gerçekten yetenekli olduğunu ve onu kendilerinden biri olarak gördüklerini belirtti.

robot intiharı

Robot intiharı,  hizmette olan diğer robotlardan farklı olarak asansörle katlar arasında seyahat etmeye alışkın olduğu için bir kazaya benzemiyor. Ancak, karmaşık bir makine olan robotun dahili bir arıza nedeniyle merdivenden yuvarlanmış olabileceği ihtimali de göz ardı edilmiyor.

Güney Kore, farklı endüstrilerde aktif olarak robot atayan birkaç ülkeden biri. Ancak Gumi Şehir Konseyi, robotu hemen değiştirmemeye karar verdi. Uluslararası Robotik Federasyonu’nun hazırladığı bir rapora göre, Güney Kore’de her on normal “insan” çalışana karşılık bir robot çalışan bulunuyor.

Bu gelişme teknolojik gelişmelerin ve yapay zekanın toplumdaki yerini ve insanlarla etkileşimini yeniden düşünmemize neden oluyor. Bu olay, robotların çalışma ortamındaki rolünü ve olası arızalarını daha dikkatli bir şekilde ele almanın önemini vurguluyor.

Apple Watch X daha büyük ekranla gelecek