iPhone 17’lerin Daha İnce Tasarımla Geleceği Yeniden Doğrulandı

iPhone cihazlar arasında tüm veriler nasıl taşınır?

Daha iPhone 16 serisi çıkmamışken ortalıkta iPhone 17’lerle ilgili dedikodular dönüyor. Gündeme gelen bir iddia Apple’ın gelecek nesil iPhone’larla ilgili planlarını gün ışığına çıkardı.

Hatırlarsanız iPhone 17 serisinin daha ince tasarımla geleceğine dair rivayetler vardı. Bu durumu doğrulayan yeni bir iddia ileri sürüldü. Çin’in sosyal medyası Weibo’da Apple’ın 2024 model iPad Pro’larda başlattığı ince tasarımın iPhone 17’lerle devam edeceği belirtildi. Kaynağa göre Apple bu konuda ilerleme sağlamış ve kalınlığı belirli ölçüde azaltmayı başarmış. Gelecek seneden itibaren çıkacak tüm iPhone’larda yeni ince tasarımın benimseneceği vurgulanıyor.

Apple tasarımı nasıl daha ince hale getirmiş olabilir? Bu sorunun yanıtını analist Ming-Chi Kuo vermişti. Kuo birkaç ay önce yayınladığı bir raporda Apple’ın iPhone anakartında (Devre kartı, Logic Board) yeni bir malzeme kullanmak istediğini ileri sürdü. Bu malzeme pet resin (Bir reçine türü) kaplı bakır malzeme olarak adlandırılıyor. Anakartın daha dayanıklı ve ince yapıda olmasını sağlıyor. İnce anakart daha fazla boş alan yaratıyor. Böylece farklı bileşenlerin ve ince tasarımın önü açılıyor.

iphone 17

Başka bir analist Jeff Pu da 2025’te iPhone 17 Plus yerine iPhone 17 Slim adında yeni bir modelin satışa sunulacağını söyledi. Pu’ya göre Slim modeli ismi gibi ince bir tasarıma, 6.6 inç ekrana, A18 veya A19 yongasına, 24 MP ön kamera ve 48 MP telefoto arka kameraya sahip olacak. Jeff Pu tüm bunlarla birlikte Slim’in alüminyum kasayla satışa çıkacağını ve Apple’ın dış tasarımda da bir takım değişiklikler yapacağını ileri sürdü.

Garip galaksi gözlemleri karanlık madde hakkındaki fikirleri sorguluyor