iPhone 16’lar Daha Hızlı Şarj Olacak

iphone 16 pro 2

Çin’den gelen yeni bir söylentiye göre iPhone 16 serisinin şarj desteği artacak ve böylelikle daha hızlı şarj olabilecek. Detaylara birlikte bakalım…

Weibo’dan Li Nan’a göre iPhone 16‘lar 40W kablolu şarj, 20W kablosuz şarj desteğine sahip olacak. Bu durum yeni iPhone’ların mevcut iPhone modellerine kıyasla daha kısa sürede şarj olacağını gösteriyor. Apple’ın açıklamasına bakarsak iPhone 15’ler hızlı şarj özelliğiyle yaklaşık 30 dakika içinde %50’ye kadar şarj olabiliyor. Bu durum 20W’lık şarj adaptörü kullanıldığında geçerli. iPhone 15’lerde daha yüksek watt gücüne sahip adaptörler kullansanız da şarj süresi azalmıyor. Eğer Li Nan’ın dediği doğruysa iPhone 16’nın %50 şarja ulaşması 15 dakikadan biraz daha fazla olacaktır. Ancak diğer hızlı şarj özellikli cihazlarda olduğu gibi pil doldukça şarj işlemi de yavaşlar. iPhone 16 serisinde de böyle olacaktır.

iphone 16

ITHome’a göreyse Apple şarj desteğini pil kapasitesindeki artışın neden olduğu şarj süresini dengelemek ve iyileştirmek amacıyla yapıyor. iPhone 16 serisinde Plus dışında tüm modellerin pillerinin piyasadaki iPhone’lardan daha büyük olduğu söyleniyor. Bunu da ufak dipnot olarak sizlerle paylaşalım.

İlginç bir durum daha var. 40W şarj desteğinin sadece yeni iPhone Pro’lar için geçerli olduğu ileri sürülüyor. Fakat anonim endüstri kaynaklarına dayandırılan başka bir raporda tüm modelleri kapsadığı vurgulanıyor. Dedikodular birbirine girdiği için artan şarj desteğinin sadece Pro’lara mı özel yoksa tüm modeller için mi geçerli olduğu belirsiz.

Samsung Galaxy Ring Piyasaya Sürüldü