iPhone 16 Pro’da Tetraprizma Kamera Olacak

iphone 15 pro

iPhone 16 Pro’da iPhone 15 Pro Max’e özel tetraprizma kameranın kullanılacağı daha önce birkaç kere raporlanmıştı. Gündeme gelen yeni bir rapor bu durumu bir kere daha doğrularken yeni bir iki detayı da ortaya çıkardı.

DigiTimes’ın haberine göre iPhone 16 Pro, 5x optik yakınlaştırma özelliği olan tetraprizma kameraya sahip olacak. Tayvanlı lens üreticileri Largan Precision ve Genius Electronic Optical’ın (GSEO) tetraprizma kameranın tedarikçileri olacağı söyleniyor. Tedarik zincirine yakın kaynaklar her iki şirketin iPhone 16 serisinin çıkışı için hazırlık yaptığı ve üretimi artırdığını belirtti.

Largan, iPhone 15 Pro Max’teki periskop kamera lensinin tedariğini sağlıyordu, büyük ihtimalle iPhone 16 Pro’lar için de siparişlerin önemli bir kısmını alacaktır. Largan’ın üst düzey yöneticilerinden biri olan Adam Lin kısa süre önce yaptığı açıklamada eylül – kasım ayları arasında yüksek satışlar beklediklerini söylemişti. Lin’in verdiği zaman aralığı iPhone 16’ların çıkış dönemiyle de gayet uyuyor. Tedarik zincirine yeni katılan GSEO’nun deneme üretiminde iyi sonuçlar aldığı belirtildi. Rapora göre GSEO’nun periskop lensleri şu anda doğrulama sürecinde ve gerekli testleri geçmesi halinde şirket temmuz ortasında üretime başlayacak.

iphone 16 pro

iPhone 16 Pro’da tetraprizma kamera kullanılmasının diğer bir nedeni de yeni Pro modellerinin daha büyük boyuta sahip olmasından kaynaklanıyor. İddia edilenlere göre iPhone 16 Pro’da 6.3 inç, Pro Max’te ise 6.9 inç’lik ekran olacak. Daha büyük ekran tetraprizma kamera ve farklı bileşenler için yer açıyor. Apple’ın tetraprizma kamerayı normalde iPhone 15 Pro’da da kullanmak istediği, ancak telefonda yeterli alan olmadığından bu fikrinden vazgeçtiğine dair ilginç bir rivayet var.

iQOO Z9 Lite Hakkında Yeni Detaylar Paylaşıldı